Niedziela, 17 lutego 2019. Imieniny Donata, Gizeli, Łukasza

Za mało rodzin zastępczych

2018-05-14 10:45:18 (ost. akt: 2018-05-14 10:46:49)

Podziel się:

Według diagnozy PCPR-u na terenie powiatu mławskiego mamy blisko 100 dzieci, które żyją w rodzinach z problemami wychowawczymi i są zagrożone umieszczeniem w rodzinach zastępczych bądź też w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Podczas ostatniej sesji rady powiatu radni przyjęli Powiatowy Program Rozwoju Pieczy Zastępczej w Powiecie Mławskim na lata 2018 – 2020. Piecza zastępcza w praktyce oznacza umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka lub odpowiedniej placówce opiekuńczo-wychowawczej. Program, przed głosowaniem, radnym zaprezentowała dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Mławie Urszula Krajewska.

Jak się okazuje, w powiecie mławskim mamy 32 rodziny z problemami wychowawczymi. Żyje w nich 94 dzieci zagrożonych umieszczeniem w pieczy zastępczej. Przy czym według założeń programu piecza ma być rozwiązaniem ostatecznym. Wcześniej wskazane są różnego rodzaju działania profilaktyczne.
- Wciąż brakuje kandydatów na rodziny zastępcze. Większość w naszym powiecie to rodziny spokrewnione, odczuwalna jest natomiast niedostateczna ilość rodzin zawodowych. Są takie przypadki, że dana rodzina chce zrezygnować z bycia zastępczą, bo nie daje rady – mówiła Urszula Krajewska. I podkreśliła, że osobom, które podejmą się tego odpowiedzialnego zdania, PCPR zapewnia pomoc psychologiczną i prawną.

- Na dzień 31 grudnia 2017 r. na terenie powiatu funkcjonowało 60 rodzin zastępczych i rodzinny dom dziecka. Przebywało w nich łącznie 104 dzieci – poinformowała dyrektor PCPR. W ubiegłym roku działało w powiecie 45 rodzin spokrewnionych, 12 niezawodowych i 3 zawodowe.

Na świadczenia pieniężne wraz z wynagrodzeniami, dla funkcjonujących rodzin zastępczych i 1 rodzinnego domu dziecka w 2017 r. wypłacono łącznie 1 mln 156 tys. zł. Ponadto wypłacono dodatek wychowawczy z programu 500 plus – na dzieci przebywające w rodzinnej pieczy zastępczej, w wysokości 485 tys. 914 zł.
Jak już wspomnieliśmy, na terenie powiatu mławskiego mamy blisko 100 rodzin z problemami wychowawczymi. Do tych danych odnoszą się też autorzy programu. „(…) Należy z przykrością stwierdzić, że problem związany z zagrożeniem umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej jest stosunkowo duży. Dlatego tak bardzo istotne jest podjęcie stosownych rozwiązań, które będą miały na celu zapobieganie rozszerzaniu się problemu, jak również jego systematycznemu niwelowaniu” – możemy przeczytać w diagnozie PCPR. W dalszej części opracowania podkreślono, że priorytetem powinno być przeciwdziałanie umieszczeniu dzieci w pieczy zastępczej. Dlatego wskazane rodziny zostaną objęte pracą asystentów, co powinno przyczynić się do poprawy ich funkcjonowania.

„Należy pamiętać, że rodzina jest podstawową komórką, w której powinien odbywać się naturalny proces kształtowania się osobowości wszystkich członków rodziny ze szczególnym uwzględnieniem dzieci. Należy dać im szansę na wzrastanie i uczenie się prawidłowych relacji rodzinnych i szczęśliwe dzieciństwo. (…)Pożądanym rezultatem pracy ze wskazanymi rodzinami będzie pozostawienie dzieci w rodzinach naturalnych” – czytamy w programie opracowanym przez PCPR.Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB