środa, 20 lutego 2019. Imieniny Anety, Lehca, Leona

Strażacy spalą się ze wstydu?

2018-04-09 08:51:19 (ost. akt: 2018-04-09 08:56:09)
Do sprawy odniósł się Andrzej Balicki – radny i naczelnik OSP Rzęgnowo

Do sprawy odniósł się Andrzej Balicki – radny i naczelnik OSP Rzęgnowo

Autor zdjęcia: Robert Bartosewicz

Podziel się:

Jednostka OSP w Rzęgnowie ma samochód bojowy i przynajmniej kilkunastu czynnych członków. Jednak do pożaru strażacy wyjechać nie mogą. Powód? OSP od kilku miesięcy jest wyłączona z „podziału bojowego”, bo nie ma kierowcy.

Konflikt w OSP w Rzęgnowie trwa co najmniej od kilku lat. Na łamach „Kuriera Mławskiego” pisaliśmy o tej sprawie dwukrotnie. Jak nas informował w 2015 r. Ireneusz Masłowski (radny gminy Dzierzgowo i były członek rzęgnowskiej straży), główny problem jednostki miał polegać na tym, że jej zarząd nie chciał przyjmować do służby nowych, młodych druhów. Zdaje się, że w tej kwestii nic się nie zmieniło.

Okazuje się, że od kilku miesięcy OSP Rzęgnowo nie może w ogóle brać udziału praktycznie w żadnych akcjach – na przykład wyjechać do gaszenia pożaru, bo nie ma kierowcy posiadającego uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi. A takim z całą pewnością jest wóz bojowy, jadący na akcję. I tu trzeba podkreślić, że zaistniała sytuacja może mieć związek z tym, że do OSP nie przyjmuje się młodych. Bo kierowcy z uprawnieniami do niedawna w tej jednostce byli, ale stracili je – zgodnie z przepisami – po ukończeniu 65 lat życia. W związku z tym komendant powiatowy straży pożarnej wyłączył Rzęgnowo z tak zwanego „podziału bojowego” w grudniu ubiegłego roku.

Problem został poruszony na posiedzeniu rady gminy w środę 28 marca. O to, dlaczego nie ma kierowców i dlaczego nie przyjmuje się nowych członków, pytano Andrzeja Balickiego – radnego i naczelnika OSP Rzęgnowo (prezesem jednostki jest jego ojciec Ryszard). Jednak konkretnych odpowiedzi na tak postawione pytania zabrakło. Balicki ujawnił natomiast, że OSP Rzęgnowo ma 28 druhów, w tym 15 zdolnych do wyjazdów na akcje. Naczelnik strażaków dodał, że wkrótce ma być szkolony na kierowcę jeden z druhów.

Do dyskusji włączali się także sołtysi, którzy mieli krytyczne uwagi do zaistniałej sytuacji. Można było usłyszeć m.in. takie hasła i apele: „To wstyd na cały powiat!”, „Mamy straż a, nie mamy jak gasić” czy „Rozwiązać zarząd”. O konflikcie panującym w jednostce mówiono natomiast, że „tam są dwie partie”. Do obecnych na sali obrad dziennikarzy apelowano z kolei, żeby o problemach i konflikcie w rzęgnowskiej jednostce nie pisali, „bo będzie wstyd”.

Głos zabrał także wójt Rafał Kuciński. – Nie mogę rozwiązać OSP w Rzęgnowie, jest to zarejestrowane stowarzyszenie, rozwiązanie tej sytuacji jest w ich gestii. Gmina ponosi koszty utrzymania obiektu, płaci za paliwo i szkolenia – mówił wójt. Podkreślił, że mienie straży pozostaje zabezpieczone, jest tam konserwator, z którym gmina ma podpisaną umowę. Apelował również do Andrzeja Balickiego o przyjmowanie nowych, szczególnie młodych członków. Sytuacja straży w OSP jest o tyle krytyczna, że w razie jakiegoś zagrożenia, na przykład pożarem w Rzęgnowie czy najbliższej okolicy, strażacy nie będą mogli wziąć udziału w akcji. Pewnym pocieszeniem może być fakt, że na terenie gminy działa inna jednostka – OSP Dzierzgowo, która mogłaby w razie niebezpieczeństwa udzielić pomocy. Oczywiście mogą przyjechać też strażacy z Mławy, ale to zapewne potrwa dłużej.
Warto dodać, że zdobycie uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych nie jest łatwe.

Otóż wyszkolenie takiego kierowcy jest dwustopniowe. Musi on posiadać prawo jazdy kategorii C i ukończyć podstawowy kurs strażaka z kursem technicznym. Kolejnym krokiem jest szkolenie dla kierowcy – konserwatora i otrzymanie od starosty upoważnienia do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych. Procedura trwa, a strażacy z Rzęgnowa wciąż nie mogą wyjeżdżać do pożarów.


Robert BartosewiczKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ann #2481187 | 94.254.*.* 10 kwi 2018 01:00

    A wójt jak zerka na radnego .....coś by wypalił ale wybory zaraz i głosy co by tu zrobić myśli.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz