Czwartek, 23 maja 2019. Imieniny Leoncjusza, Michała, Renaty

W niedzielę zamknięte, to kupujemy na zapas

2018-03-15 09:51:59 (ost. akt: 2018-03-15 10:06:14)
W sobotę 10 marca markety były oblężone

W sobotę 10 marca markety były oblężone

Autor zdjęcia: Iwona Łazowa

Podziel się:

Zamknięte drzwi marketów i puste parkingi to niecodzienny widok w naszym mieście. Podobnie jak w całym kraju. Tak było 11 marca w pierwszą wolną od handlu niedzielę. W sobotę wielu kupowało na zapas. Sklepy przeżywały oblężenie.

Wielkie „sieciówki” były nieczynne w pierwszą wolną od handlu niedzielę, za sprawą przyjętej przez Sejm ustawy. W naszym mieście wprowadzenie nowych zasad przebiegło spokojnie. Mławianie znaleźli inny - niż zakupy - sposób spędzania wolnego czasu. W ten słoneczny marcowy dzień spacerowicze odwiedzali takie miejsca jak Zalew Ruda. Nasi rozmówcy odnosili się pozytywnie do nowego prawa. - Niedziela powinna być dniem dla rodziny. Zakupy można robić w ciągu tygodnia – mówi pani Alicja z Mławy. W sobotę można było się przekonać, że wiele innych osób też tak myśli. Świadczyć o tym mógł wzmożony ruch w mieście – szczególnie przed marketami. W niektórych sklepach nawet przypominano przez głośniki o wolnej niedzieli. Zmianom ulegną także zakupowe zwyczaje. - Zawsze wybieraliśmy się z mężem na zakupy w niedziele. Nie z konieczności, ale dlatego, że można. Teraz będziemy spędzać ten czas w inny sposób i nie mamy nic przeciwko temu – zapowiada pani Joanna z Mławy. A jeśli komuś zabrakło przysłowiowej kromki chleba, mógł jednak zrobić zakupy w niedzielę, między innymi w piekarniach czy na stacjach benzynowych. Działać mogą też: cukiernie, apteki, poczty, salony prasowe, sklepy, w których za ladą stanie właściciel oraz punkty handlowe na dworcach. Zakaz handlu nie obejmuje zakupów w internecie.

Jeszcze przed pierwszą „wolną niedzielą” zapytaliśmy w kilku sieciach handlowych w mieście, jak przygotowują się do wprowadzenia nowego prawa. Czy zatrudnią więcej pracowników w dni handlowe lub wydłużą godziny pracy?

Biuro prasowe sieci Kaufland poinformowało nas, że zarząd sklepów nie planuje zmian z powodu wolnych niedziel a ich oferta jest dostosowana do potrzeb.
- Już obecnie godziny otwarcia sklepów Kaufland są dostosowane do oczekiwań naszych klientów, dlatego nie planujemy znaczących zmian organizacji pracy w naszych marketach. Zależy nam żeby pracownicy pozostali beneficjentami zmiany w takim stopniu, jaki gwarantuje nowa ustawa. Punkty handlowo-usługowe, zlokalizowane w pasażach handlowych marketów Kaufland, będą nieczynne w niedziele objęte ograniczeniami handlu. Wyjątkiem będą apteki z osobnym wejściem lub okienkiem, przez które prowadzona jest sprzedaż - informuje Krzysztof Litwinek z Biura Prasowego Kaufland Polska Markety.

Natomiast Biedronka wprowadza zmiany. - Wydłużamy godziny otwarcia sklepów w każdy piątek i sobotę o godzinę, dzięki czemu będą one czynne przynajmniej do godz. 22.00. Część sklepów w wybranych lokalizacjach będzie czynna nawet do godz. 23.00. Planujemy otwarcie wszystkich kas w sklepach Biedronka w godzinach szczytu w piątki i soboty. Ich zakres godzinowy może się różnić w zależności od lokalizacji, jednak gwarancja wszystkich otwartych kas obejmie 5 godzin w każdym z tych dni. Zwiększona zostanie częstotliwość dostaw do sklepów w okresie weekendowym tak, by zapewnić pełną dostępność produktów świeżych oraz promocyjnych. Większa liczba promocji w ciągu tygodnia ma sprawić, by ruch klientów rozłożył się bardziej równomiernie na poszczególne dni – informuje nas Arkadiusz Mierzwa, kierownik ds. komunikacji korporacyjnej w Jeronimo Martins Polska. Dodatkowo, aby obsłużyć spodziewany większy ruch, w piątki i soboty w sklepach sieci będzie pracowało 5 tysięcy osób więcej niż podczas dotychczasowych weekendów.

Możliwe są dalsze zmiany. – (...) Oczywiście, wszyscy będziemy się uczyli tej nowej sytuacji, dlatego w najbliższych tygodniach bardzo dokładnie będziemy analizować zachowania naszych klientów i – jeśli zajdzie taka potrzeba – wprowadzać kolejne zmiany – zapowiada Arkadiusz Mierzwa.
Warto wiedzieć, że w tym miesiącu przed nami jeszcze jedna wolna od handlu niedziela. Wielkie sklepy nie będą czynne 18 marca. Przypomnijmy. Handel w niedziele będzie ograniczany stopniowo. W tym roku zrobimy zakupy jeszcze w każdą pierwszą i ostatnią niedzielę w miesiącu. Pozostałe będą wolne od handlu. Zakaz sprzedaży w niedziele 2018 r. obowiązywać ma jeszcze w następujące dni: 18 marca; 1 kwietnia (Wielkanoc), 8 kwietnia, 15 kwietnia, 22 kwietnia;13 maja, 20 maja (Zesłanie Ducha Świętego – Zielone Świątki); 10 czerwca, 17 czerwca; 8 lipca, 15 lipca, 22 lipca; 12 sierpnia, 19 sierpnia; 9 września, 16 września, 23 września; 14 października, 21 października; 11 listopada (Święto Niepodległości), 18 listopada; 9 grudnia, 16 grudnia. Poza tym punkty handlowe mają być zamknięte jeszcze w dni ustawowo wolne od pracy np.: w Wielkanoc (1 kwietnia), w Święto Niepodległości (11 listopada). Zakaz handlu w 2018 roku obejmie w sumie 23 niedziele, w 2019 - 37, natomiast w 2020 wszystkie z wyjątkiem: dwóch niedziel handlowych przed świętami Bożego Narodzenia, jednej niedzieli przed Wielkanocą i czterech, ostatnich niedziel stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

Iwona Łazowa

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Mławianka #2463140 | 212.160.*.* 15 mar 2018 12:27

    Dla kogo to jest lepiej? Pracownicy muszą po nocach nadrabiać i w piątek, sobotę harować jak woły.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)