Czwartek, 23 maja 2019. Imieniny Leoncjusza, Michała, Renaty

Zabytkowa kamienica w centrum miasta niszczeje. Możemy tylko patrzeć na ruinę?

2018-03-09 09:46:30 (ost. akt: 2018-03-09 09:49:30)

Autor zdjęcia: Robert Bartosewicz

Podziel się:

Zabytkowa kamienica przy ul. 18 Stycznia jest w coraz gorszym stanie. - Ten budynek niszczeje, często odpada tynk – mówił na sesji radny Michał Pol. - W tej sprawie nic nie można zrobić – odpowiadał burmistrz Sławomir Kowalewski.

Sprawa niszczejącej nieruchomości, zwanej kamienicą Zdziarskich, powróciła na sesji rady miasta we wtorek 27 lutego. - Jak wygląda bieżąca sytuacja z budynkiem, który mieści się na skrzyżowaniu ul. 18 Stycznia i placu 1 Maja? Ten budynek niszczeje, grozi zawaleniem. Często tam odpada tynk. Spada w okolicach przejeżdżających samochodów. Prosiłbym pana burmistrza o odpowiedź – mówi radny Michał Pol.

Włodarz miasta potwierdził stan rzeczy opisany przez radnego. - Jak wygląda sytuacja, to pan udzielił przed chwilą odpowiedzi: budynek niszczeje i odpada tynk, to wiemy. To jest prywatna własność. Nad tego typu obiektami opiekę powinien sprawować Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Jeśli to byłby budynek, który byłby własnością gminy, to natychmiast bylibyśmy zobowiązani, żeby coś zrobić w tej sprawie. Ubolewam, że nawet po spotkaniach z właścicielami, okazuje się, że w tej sprawie nic nie można zrobić – objaśniał Sławomir Kowalewski.

Burmistrz zaznaczył, że wiele lat temu dokonano zabezpieczenia budynku. - Takie zabezpieczenie wykonała gmina. Zajęto pas drogowy, chodnik. Ustawiono ogrodzenie i zobowiązano właściciela do tego, żeby zainstalował tam monitoring. Tak się też stało. Jest tam również dozór innego rodzaju: jeśli włączy się alarm, wówczas przyjadą ochroniarze – kontynuował Kowalewski. Przypomniał, że kiedyś właściciele próbowali sprzedać ten budynek, jednak nieskutecznie. Nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków, a jej stan na tyle fatalny, że wyremontowanie obiektu kosztowałaby bardzo dużo. - To wartościowy budynek, przykład secesji, występującej powszechnie przed wojną w naszym mieście. Niestety niszczeje – podsumował włodarz Mławy. Dodał, że w podobnie złym stanie jest kamienica przy ul. Stary Rynek 6, jednak w tym przypadku właścicielem było miasto i sprzedało budynek przedsiębiorcy, który wkrótce zamierza nieruchomość zagospodarować na hotel i restaurację.

Na razie nic nie wskazuje na to, żeby los uśmiechnął się także do kamienicy Zdziarskich. Co o jej stanie ma do powiedzenia nadzór budowlany? - Sytuacja jest dość trudna. Dzieci państwa Zdziarskich opiekują się tą kamienicą. Trzeba podkreślić, że budynek jest wyłączony z użytkowania, wyłączone są wszystkie media. Nieruchomość jest ogrodzona i monitorowana – mówi Justyna Traczyk-Pydyn, szefowa Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Mławie. Nasz rozmówczyni przypomina ponadto, że od ponad 10 lat w kamienicy nikt nie mieszka.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że stan będzie coraz gorszy. Nikt nie ma pieniędzy na to, żeby przeprowadzić remont. Gdyby to nie był obiekt zabytkowy, pewnie można by to zburzyć i ewentualnie odbudować w przyszłości – dodaje Justyna Traczyk-Pydyn.


Robert BartosewiczKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. XAWERY #2457458 | 178.42.*.* 9 mar 2018 10:08

    Panie Radny Pol, już jutro będzie Pan na spotkaniu z ministrem Maciejem Wąsikiem, KTÓRY W TYM TEMACIE JEST BIEGŁY, wszak ma znajomości w Warszawie wśród ludzi którzy takimi tematami się zajmują, załatwił wam tunel to może i załatwi sprawę tej kamienicy. Panie Burmistrzu, takie tłumaczenie od lat to samo, tylko jak dojdzie do tragedii to wtedy będzie kłopot. A tłumaczenia właścicieli i ich upór jest kuriozalny, na co oni liczą chyba tylko na to żeby pozbierać ten gruz po kamienicy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz