Wtorek, 21 maja 2019. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

JAK RADZĄ SOBIE MAŁE SZKOŁY W POWIECIE?

2018-01-03 09:08:15 (ost. akt: 2018-01-03 09:38:13)
Dzięki przyjaciołom naszej placówki pozyskujemy wsparcie – mówi dyrektor Marzena Oświecińska

Dzięki przyjaciołom naszej placówki pozyskujemy wsparcie – mówi dyrektor Marzena Oświecińska

Autor zdjęcia: Robert Bartosewicz

Podziel się:

W małych szkołach wiejskich nie jest łatwo. Niewielka liczba uczniów oznacza niską subwencję rządową. Niektóre placówki radzą sobie, pozyskując sponsorów i środki unijne.

Podczas ostatniej sesji rady gminy w Dzierzgowie informacje dotyczące działalności szkół i ich przygotowania do roku szkolnego przedstawiły dyrektorki tych jednostek (w przypadku SP Dzierzgowo – pełniąca obowiązki dyrektora Grażyna Czupryn). Na terenie gminy działają obecnie trzy placówki oświatowe: podstawówki w Dzierzgowie i Rzęgnowie oraz – wygaszane zgodnie z rządową reformą, Publiczne Gimnazjum w Dzierzgowie.
Jak już wspomnieliśmy, wiejskie szkoły w całej Polsce nie mają łatwo, a najmniejsze placówki często borykają się ze sporymi problemami finansowymi. Bo wysokość subwencji oświatowej przekazywanej dla konkretnej szkoły ma ścisły związek z liczbą uczęszczających do niej uczniów.
W tych trudnych warunkach szkoły radzą sobie na różne sposoby. Jako przykład może tu posłużyć podstawówka z Rzęgnowa. Jak poinformowała na ostatniej sesji dyrektor placówki Marzena Oświecińska, do SP uczęszcza 64 uczniów, w tym 52 do klas I – VII oraz 11 do zerówki. W klasie pierwszej jest 8 uczniów, w II – 5, w III – 8, w IV – 5, w V – 11, w VI – 6, a w VII – 9. Oddziały są zatem niewielkie. Klasę siódmą utworzono w bieżącym roku szkolnym, w wyniku reformy oświaty. W następnym roku liczba uczniów się zwiększy – o klasę VIII.
- W szkole pracuje 9 nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze. Dodatkowo inni nauczyciele pracujący w naszej gminie uzupełniają sobie etat u nas – powiedziała Marzena Oświecińska. W placówce od dawna nie ma etatu sekretarki. - Wszelkie prace związane z sekretariatem wykonują nauczyciele w ramach dodatkowych obowiązków – poinformowała dyrektor SP Rzęgnowo. W ostatnim czasie dzięki sponsorom zewnętrznym i finansowaniu gminy w szkole wykonano szereg prac remontowych.
Duże znaczenie ma dla SP w Rzęgnowie zdobywanie zewnętrznych źródeł finansowania. Dzięki wieloletniej współpracy z ciechanowską firmą udało się zmodernizować internetową sieć w szkole. Stworzyło to możliwość do składania wniosków o dofinansowanie z programów unijnych. - W bieżącym roku szkoła uzyskała środki w ramach programu rządowego „Aktywna tablica”, co dało możliwość zakupu 2 zestawów interaktywnych: projektora, tablicy multimedialnej i głośników. Udział w tym programie był możliwy dzięki wsparciu urzędu gminy i włożeniu wkładu własnego – powiedziała szefowa podstawówki.
- Pozyskując nowego sponsora, szkoła otrzymała także 15 programów komputerowych do ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi. Dzięki wsparciu przyjaciół naszej placówki pozyskujemy meble szkolne, zabawki i materiały biurowe – kontynuowała dyrektor. Warto wspomnieć, że w remontowanie łazienek i malowanie klas aktywnie włączyli się rodzice uczniów. Robert Bartosewicz

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ktoś #2420371 | 188.146.*.* 18 sty 2018 06:35

    Skoro wszelkie prace związane z sekretariatem wykonują nauczyciele, co nie jest ich zadaniem, to nie wiem, czy nie doszło tutaj do naruszenia jakichś przepisów. Nauczyciele powinni chyba zajmować się nauczaniem. Proponuję, żeby zbadała to komisja rewizyjna, albo wójt złożył odpowiednie doniesienie do odpowiedniego organu.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz