Sobota, 17 listopada 2018. Imieniny Grzegorza, Salomei, Walerii

Czy straż miejska w Mławie jest potrzebna?

2017-11-13 13:51:42 (ost. akt: 2017-11-13 13:56:22)

Podziel się:

W mławskiej straży miejskiej zatrudnionych jest ośmiu strażników. Jak działają? O tym ile interwencji podejmują bez sygnałów od mieszkańców, oraz o potrzebie istnienia takiej służby rozmawiano na ostatniej sesji rady miasta.

Straż miejska mieszkańcom kojarzy się bardzo różnie. Jedni widzą w niej stróżów publicznego porządku w mieście, którzy wykonują pożyteczną pracę. Ale są też tacy, którzy uważają, że to panowie w mundurach, którzy tylko czekają, żeby „wlepić” mandat za jakieś wykroczenie, choćby za nieprawidłowe parkowanie.

Według obowiązujących przepisów straż ma zajmować się m.in. ochroną spokoju i porządku w miejscach publicznych, ochroną obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej, a także czuwać nad porządkiem i kontrolą ruchu drogowego. W ustawie w zdaniach tej służby wpisano także współdziałanie z innymi służbami w ochronie porządku podczas zgromadzeń i imprez publicznych, a także konwojowanie dokumentów, wartościowych przedmiotów lub pieniędzy dla potrzeb gminy oraz np. doprowadzanie osób nietrzeźwych do izby wytrzeźwień. Ponadto ustawa stwierdza, że straż spełnia służebną rolę wobec społeczności lokalnej.

Na każdej sesji rady miasta burmistrz Sławomir Kowalewski przedstawia sprawozdanie z tzw. działalności międzysesyjnej, a zatem dotyczące tego, co się wydarzyło od ostatniego posiedzenia radnych. Burmistrz prezentuje także informacje dotyczące straży miejskiej. Dodajmy, że sesje odbywają się w przybliżeniu raz na miesiąc.

W poniedziałek 23 października pytania dotyczące mundurowych miał radny Michał Pol. - Pan burmistrz podał, że odnotowano 113 zgłoszeń do straży miejskiej od mieszkańców miasta. Ile jest interwencji podjętych przez strażników miejskich w wyniku służby patrolowo-interwencyjnej, czyli bez czekania na zgłoszenie? - pytał Michał Pol.

Głos w tej sprawie zabrał burmistrz Sławomir Kowalewski. - Taka liczba zgłoszeń ze strony mieszkańców to dowód na to, że ta formacja jest bardzo potrzebna. Liczba zgłoszeń waha się w granicach 100, najwięcej było ich 140. Proszę pamiętać, że mamy ograniczoną liczbę strażników, jest ich 8. Zawsze ktoś musi być na dyżurze w budynku, w godzinach od 7.00 do 22.00 – zaznaczył Kowalewski. Jak wspomniał, docierają do niego sygnały, że niektórzy mieszkańcy Mławy nie są zadowoleni z szybkości reakcji straży miejskiej na zgłoszenia. - Mieszkańcy informują, że strażnicy nie reagują błyskawicznie, tak jakby tego mławianie oczekiwali. Ale przecież nie ma takiej fizycznej możliwości. Nie wiem, czy taka była intencja pytania pana radnego, ale czy dziś mamy rozpocząć dyskusję na tym czy trzeba zatrudnić więcej strażników? - kontynuował burmistrz. I podkreślił, że straż miejska nie tylko jest bardzo potrzebna, ale także cieszy się dużym zaufaniem ze strony mieszkańców, na co dowodem ma być właśnie duża liczba zgłoszeń.

Na pytanie Michała Pola odpowiedział również komendant straży miejskiej Marek Wysocki. Podkreślił on, że statystyki z omawianego okresu poza wskazanymi 113 zgłoszeniami od mieszkańców wskazują między innymi na 134 wykroczenia. - Wykroczenia, które zostały rozliczone, to między innymi działania straży, jakie były podjęte na skutek interwencji patroli. Bo to nie jest tożsame z tymi 113 zgłoszeniami. Trzeba pamiętać, że zgłoszenie nie zawsze koczy się wykroczeniem czy rozstrzygnięciem karnym. A zatem mając na uwadze te 134 wykroczenia, to należy je uznawać za interwencje podjęte także przez patrole działające w terenie – objaśniał Marek Wysoki.

Robert Bartosewicz
Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Normalni #2384738 | 178.235.*.* 28 lis 2017 15:08

  Szukam was!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Normalni #2384725 | 178.235.*.* 28 lis 2017 15:00

   Chętnych do odpowiedzi brak?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Normalni #2384621 | 178.235.*.* 28 lis 2017 13:39

   Straż miejska jest formacją potrzebną dla rozwiązywania problemów miasta.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Normalni #2384619 | 178.235.*.* 28 lis 2017 13:37

   To zależy od punktu siedzenia.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. Brodacz #2374206 | 176.103.*.* 14 lis 2017 15:54

   W każdy szanującym się mieście straż miejska od wieków odgrywała ważną rolę. I takowa musi istnieć. Szkopuł tylko w tym, że powinna ona być przez 24 godz. Powinno się też nieco bliżej przyjrzeć ich prawom i obowiązkom. Pewne korekty trzeba na pewno dokonać i przyjąć ludzi na zmiany. Policja i tak jest przeciążona nie mówiąc już o robocie papierkowej. Policja nie powinna się zajmować tam gdzie wystarczy łagodna interwencja rozmowa itd. Na majówkach w mławskim parku straż zapobiegała kilkakrotnie zakusom awanturników po wódce i obyło się bez policji. Straż na pewno jest niezbędna.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   Pokaż wszystkie komentarze (16)