Sobota, 17 listopada 2018. Imieniny Grzegorza, Salomei, Walerii

Kilkaset wezwań do zapłaty w „Zawkrzu”

2017-07-21 08:58:57 (ost. akt: 2017-07-21 09:01:02)
- Aktualnie prowadzimy kilkadziesiąt spraw związanych z windykacją należności – mówił podczas zebrania Janusz Uniewicz

- Aktualnie prowadzimy kilkadziesiąt spraw związanych z windykacją należności – mówił podczas zebrania Janusz Uniewicz

Podziel się:

W 2016 r. Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa „Zawkrze” w Mławie wysłała 420 wezwań przedsądowych, a do sądu rejonowego trafiło 113 spraw osób zadłużonych, zalegających w opłatach czynszowych.

Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl

Na ostatnim walnym zebraniu członków SMLW „Zawkrze” prezes Janusz Uniewicz przedstawił sprawozdanie finansowe za rok 2016. Poruszył w nim m.in. wątek zadłużenia członków z tytułu opłat czynszowych. - Chciałbym na tym forum pochwalić się dobrą wiadomością. Jako spółdzielnia osiągnęliśmy najniższy w ostatnich latach poziom zaległości finansowych. Na taki rezultat złożyło się wiele okoliczności, ale jest to przede wszystkim skuteczność działania windykacyjnego – podkreślił Janusz Uniewicz. Jak zaznaczył, jednym z sukcesów jest doprowadzenie do licytacji dłużnika, z którym zarząd spółdzielni „walczył” przez około 10 lat.

To drażliwy
problem


- Prowadzimy intensywną windykację należności. Tylko w 2016 r. wysłano 420 wezwań przedsądowych. Dalszym etapem było skierowanie poszczególnych spraw do sądu rejonowego. Takich spraw było 113 – kontynuował prezes „Zawkrza”. Jego zdaniem, problem regulowania należności czynszowych jest jednym z najtrudniejszych i najbardziej drażliwych w spółdzielni.

- Aktualnie prowadzimy kilkadziesiąt spraw związanych z windykacją należności. Wszczynamy postępowanie w stosunku do tych dłużników, u których należność przekracza kwotę tysiąca złotych albo w przypadku zaległości powyżej trzech miesięcy – powiedział Janusz Uniewicz.

W sprawozdaniu finansowym mówił także o sytuacji finansowej „Zawkrza”. Jak poinformował, w 2016 r. spółdzielnia osiągnęła przychody w wysokości 18 mln 454 tys. zł Natomiast koszty wyniosły 18 mln 208 tys. zł.

Dobra sytuacja
finansowa


- Pomimo wzrostu kosztów utrzymania zasobów wynikających ze wzrostu podatków, płac oraz innych składników, z gospodarki zasobami mieszkaniowymi spółdzielnia uzyskała nadwyżkę przychodów nad kosztami w wysokości niespotykanej w poprzednich latach, w kwocie 172 tys. 297 zł – poinformował Janusz Uniewicz. Dodał, że nadwyżka zwiększy przychody w roku 2017, a co za tym idzie – obniży koszty działalności spółdzielni. Według prezesa w praktyce oznacza to niższy dla wszystkich mieszkańców czynsz o około 10 groszy rocznie za metr kwadratowy mieszkania.

Rok 2016 był kolejnym, w którym zwiększył się majątek spółdzielni. - Tym razem o niebagatelną kwotę 17 mln 856 tys. zł w porównaniu do roku poprzedniego. Główną przyczyną wzrostu było przeszacowanie przez burmistrza Mławy gruntów będących w wieczystym użytkowaniu. Inna przyczyna to zwiększenie majątku trwałego przez kolejne zakupy sprzętu będącego na naszym wyposażeniu – dodał Uniewicz. Podkreślił również, że z tytułu zarządzania 15 wspólnotami mieszkaniowymi „Zawkrze” osiągnęło przychody w wysokości blisko 300 tys. zł.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB