Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl
W Mławie, podobnie jak w wielu innych miastach, brak wolnych mieszkań komunalnych nie jest żadną nowością. W przypadku lokali socjalnych natomiast wciąż występuje problem bardzo niskiego standardu niektórych z nich. Dlatego też magistrat planuje inwestycje w tym zakresie. - W tym roku miasto przystępuje do budowy dwóch z pięciu planowanych do realizacji parterowych budynków socjalnych zlokalizowanych przy ul. Płockiej oraz budynku komunalnego przy ul. abp. Nowowiejskiego. Każde z tych przedsięwzięć wiąże się z powstaniem 24 nowych mieszkań – informuje Magdalena Grzywacz, rzecznik Urzędu Miasta w Mławie.
Sprawdzą czy
płacili czynsz
Socjalne mieszkania przy ul. Płockiej składać będą się z jednego lub dwóch pokoi, aneksu kuchennego i łazienki. Do nowo wybudowanego budynku socjalnego przy ul. Płockiej w Mławie zostaną przekwaterowane rodziny lub osoby, które obecnie mieszkają w budynkach socjalnych przeznaczonych do rozbiórki. Podczas tworzenia list przez społeczną komisję ds. przydziału lokali komunalnych z zasobu miasta będzie brana pod uwagę wiarygodność najemcy, czyli to, czy regularnie płaci czynsz za dotychczas użytkowany lokal. Budynek komunalny ma być budowany przez miejską spółkę - Towarzystwo Budownictwa Społecznego, na rzecz którego miasto przekazało grunt i dokumentację techniczną. Przy ul. abp. Nowowiejskiego powstanie dwupiętrowy budynek o powierzchni użytkowej 1446 m kw. Znajdą się w nim 24 mieszkania o powierzchni od 41 do 48 m kw.
Wynajmują,
ale nie mieszkają
Warto dodać, że miasto stopniowo odzyskuje lokale komunalne. Chodzi między innymi o takie przypadki, w których najemca nie mieszka rzeczywiście w komunalnym lokum, bo na przykład wynajmuje je komuś innemu, co jest niezgodne z prawem. - W 2009 r. przez burmistrza została powołana komisja do przeglądu niezamieszkałych lokali mieszkalnych w zasobie komunalnym miasta, która w wyniku swoich działań przy ścisłej współpracy z mławskimi dzielnicowymi odzyskała 64 lokale. Były one podnajmowane bądź niezamieszkiwane przez głównych najemców – informuje Magdalena Grzywacz. Warto jeszcze przypomnieć, że również sukcesywnym działaniem w ramach polityki mieszkaniowej gminy jest rozbiórka niektórych budynków, na przykład tak zwanych drewniaków. - Dla rodzin z 44 budynków przeznaczonych do rozbiórki w latach 2008 - 2015 społeczna komisja wskazała 170 lokali zamiennych – przypomina nasza rozmówczyni.
Robert Bartosewicz
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez