Sobota, 26 maja 2018. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Teraz ubóstwo i przestępczość, za 10 lat – aktywność i kwitnące życie kulturalne?

2016-09-02 08:59:05 (ost. akt: 2016-09-02 09:16:37)

Autor zdjęcia: Robert Bartosewicz

Podziel się:

Bezrobocie, ubóstwo, przestępczość, przemoc w rodzinie, niska aktywność społeczna, starzenie się społeczeństwa, zanieczyszczenie powietrza – to niektóre problemy zdiagnozowane w pewnych częściach naszego miasta przez zespół zajmujący się opracowaniem programu rewitalizacji Mławy.

Kolejne spotkanie poświęcone pracy nad Gminnym Programem Rewitalizacji Miasta Mława odbyło się w środę 24 sierpnia w sali na piętrze Miejskiego Domu Kultury w Mławie. Zespół przygotowujący program z całą pewnością trafnie zdiagnozował niektóre problemy. Wspomniana tu wcześniej pasywność naszej lokalnej społeczności dała o sobie znać właśnie na tym spotkaniu. Bo znowu znaczną część obecnych stanowiły osoby zatrudnione w ratuszu i podległych mu jednostkach. Koordynator zespołu zadaniowego Magdalena Cecelska przypomniała, że wyznaczono już obszar rewitalizacji. Obejmuje on 8,81% powierzchni miasta i 29,7% mieszkańców. W jego skład wchodzą: część os. Śródmieście, część os. Kościuszki, całe os. Obrońców Mławy, część os. Kozielsk, część os. Krajewo i część os. Zawkrze. Przeprowadzona diagnoza pokazała, że głównymi problemami na wymienionych terenach są: bezrobocie, ubóstwo, przestępczość i przemoc w rodzinie, pasywna postawa społeczna oraz niekorzystna struktura demograficzna (starzejące się społeczeństwo, zmniejszanie się liczby mieszkańców). Wymieniono też inne niekorzystne zjawiska: gospodarcze (mała przedsiębiorczość), środowiskowe (zanieczyszczenie powietrza), funkcjonalno-przestrzenne (niska aktywność budowlana, budynki niedostosowane do potrzeb niepełnosprawnych, jakość dróg) oraz techniczne (niski standard dróg, jakość energetyczna budynków).

Optymistyczne
wizje

Koordynatorka projektu wskazała także jak mogłyby wyglądać opisane obszary za 10 lat. Zgodnie z założeniami projektu miałyby to być odnowione dzielnice, tętniące życiem. Autorzy opracowania w Śródmieściu za dekadę widzą m.in. dobrze rozwinięte drobne usługi, kawiarnie, puby, deptak, a także „organizowane projekty kulturalne zachęcające każdą grupę społeczną, wiekową do aktywnego oraz wspólnego spędzania czasu wolnego.” Z kolei wizja os. Krajewo za 10 lat to nowoczesna dzielnica, zamieszkała przez młode, energiczne i przedsiębiorcze osoby z rodzinami oraz strefa przyjazna mieszkańcom Mławy pod względem aktywnego wypoczynku i rekreacji. Ostatnim punktem spotkania w sprawie rewitalizacji były zajęcia warsztatowe z podziałem na 2 grupy. Zespół ds. opracowania programu rewitalizacja zaprosił też mieszkańców na dwa spacery rewitalizacyjne. Pierwszy z nich zaplanowano na 1 października przy zbiorniku wodnym przy ul. Krajewo, a drugi – 8 października w parku przy fontannie. Robert Bartosewicz

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Iwona Łazowa

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB