środa, 8 maja 2024. Imieniny Kornela, Lizy, Stanisława

O czym ludzie donoszą skarbówce?

2016-04-17 22:48:00 (ost. akt: 2016-04-17 22:44:01)

Podziel się:

Na kogoś z rodziny, na sąsiada, na pracodawcę... Ludzie donoszą do urzędu skarbowego z różnych przyczyn. Dla jednych powodem może być zwykła zawiść, a inni sądzą z kolei, że spełniają obywatelski obowiązek. Do Urzędu Skarbowego w Mławie wpłynęło w 2015 r. ponad 80 donosów.

Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl

W 2015 r. do Urzędu Skarbowego w Mławie dotarły 82 informacje z różnego rodzaju donosami. Dla porównania – w 2014 roku było ich 117, a zatem o 35 więcej. - Informacje te dotyczą najczęściej: wynajmu mieszkań bez zapłaty podatku, zatrudniania pracowników na czarno, braku fakturowania sprzedaży produktów na portalach aukcyjnych, niewystawiania paragonów i prowadzenia niezarejestrowanej działalności gospodarczej – mówi naczelnik Urzędu Skarbowego w Mławie Kazimierz Froch.

Donosy w wielu przypadkach dotyczą też zaniżenia dochodów lub wynagrodzenia, niezasadnego korzystania z ulg, odliczeń, a także kupna auta lub domu. Czasem w informacji skierowanej do fiskusa jej autor zauważa np., że sąsiad ma za dużo samochodów, a jego dochód, przynajmniej teoretycznie, nie powinien pozwalać na realizację takich zakupów.

Większość tego rodzaju pism to anonimy. Czasem ktoś się podpisuje, ale najczęściej nie swoim nazwiskiem. Często do pism są dołączone inne materiały, np. zdjęcia.

Chwalą się,
że oszukują fiskusa

Autorzy donosów informują skarbówkę o działalności konkurencji albo członka rodziny czy pracodawcy. W większości przypadków są to anonimy dostarczone tradycyjną pocztą, zdarzają się też maile oraz osobiste wizyty w Urzędzie Skarbowym, jednak w tym ostatnim przypadku, donoszący także zastrzegają sobie anonimowość. Bywa i tak, że o działalności swojego sąsiada czy członka rodziny zainteresowani ich zarobkami informują nie tylko fiskusa, ale też inne instytucje, np. ZUS czy inspekcję pracy. - Każdą informację, która do nas wpłynie, rozpatrujemy, analizujemy. I to niezależnie od tego czy to jest anonim czy nie. Jak pokazuje praktyka, z sytuacji opisanych przez ludzi, potwierdza się od 15 do 30% z nich - mówi Kazimierz Froch.

Według naszego rozmówcy, niektórzy ludzie sami chwalą się swoimi „wyczynami” i w rozmowach ze swoimi znajomymi mówią, że oszukują skarbówkę, bo nie mają np. zarejestrowanej działalności. W ten sposób stają się przedmiotem donosu. - Ale często jest tak, że po kontroli okazuje się, że w rzeczywistości ta działalność jest zarejestrowana, a ta osoba się chwaliła, bo oszukiwanie fiskusa jest raczej społecznie akceptowalne – objaśnia naczelnik US.

Kazimierz Froch przypomina ponadto, że w połowie 2015 r. w Izbie Skarbowej w Zielonej Górze wystartował program Krajowego Telefonu Interwencyjnego Administracji Podatkowej (KTI AP) o numerze telefonu 800 807 007 oraz skrzynka poczty elektronicznej (powiadom_podatki@mf.gov.pl), które mają na celu scentralizowanie przyjmowania od obywateli informacji na temat naruszeń przepisów prawa podatkowego i opinii dotyczących funkcjonowania administracji podatkowej. Informacje te, przyjmowane przez Izbę Skarbową w Zielonej Górze, są następnie przekazywane, za pośrednictwem Ministerstwa Finansów, do jednostek właściwych do podjęcia działań na danym terenie.




Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB