środa, 20 czerwca 2018. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Uchodźcy u bram. Mławskie parafie czekają na wytyczne

2015-09-17 08:28:24 (ost. akt: 2015-09-17 08:41:48)

Autor zdjęcia: Archiwum redakcji

Podziel się:

Czy będziemy mieli w Mławie uchodźców? Jak miałaby wyglądać pomoc? To kwestia otwarta. Coraz bliżej do jej rozwiązania. Rządzący składają pierwsze deklaracje. Odczuwamy pewien niepokój. Trwa dyskusja m.in. w naszych domach i internecie.

160 tysięcy uchodźców przyjmie cała Unia Europejska. 14 września podano oficjalne stanowisko w tej sprawie. Nie wiadomo jeszcze ilu z nich trafi do Polski. Decyzje odnośnie podziału wkrótce zapadną.

Co to znaczy
„przyjąć uchodźców”?

Po apelu papieża Franciszka pomoc zadeklarował też polski Kościół katolicki. W płockiej kurii 10 września dyskutowała nad tym rada społeczna przy biskupie płockim. Uczestnicy spotkania analizowali, co to znaczy „przyjąć uchodźców”? Politycy tego nie definiują, nie mówią o prawach i obowiązkach, o stronie praktycznej. Mówiono o ewentualnych niebezpieczeństwach m.in. związanych z obecnością w kraju nacji o innej mentalności. Nie wiadomo, czy uchodźcy będą u nas przejściowo, czy też zechcą się zasymilować. W naszej kurii czekają na konkrety ze strony rządzących. - Diecezja płocka jest gotowa do tego, aby włączyć się w przyjmowanie uchodźców, jednak w tej sprawie wciąż brakuje decyzji strony rządowej. W tej chwili czekamy na niezbędne regulacje. Bez nich nie można formalnie przyjmować na swoim terenie uchodźców. Można oczywiście organizować pomoc doraźną (np. zbiórki), jednak sprawy związane z zamieszkaniem uchodźców w danym miejscu i ich asymilacją pozostają w gestii państwa. Pamiętajmy, że w kwestii przyjmowania uchodźców strona kościelna nie może działać samodzielnie, bez współpracy z władzami świeckimi - poinformowała nas 10 września Elżbieta Grzybowska, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej Płockiej. Przybyciu uchodźców towarzyszy niepokój. Dlatego według władz kościelnych ich przyjęcie musi być „rozsądnie i głęboko przemyślane”.

Pomagajmy,
ale rozsądnie

Także w Mławie trwa dyskusja, czy powinniśmy przyjmować uciekinierów z Syrii i innych państw? Jeśli już, to może samych chrześcijan? Czy uchodźcy w ogóle dotrą do Mławy? A jeśli tak to co? Ta kwestia jest wciąż otwarta. Mławskie parafie czekają na wytyczne. - Należy pamiętać, że kościół pełni tu rolę wspomagającą. Przyjmujemy to, co się dzieje, w duchu wiary i odpowiedzialności. Ludziom w trudnej sytuacji należy okazywać postawę chrześcijańską. Trzeba im pomóc, zachowując przy tym rozsądek, abyśmy sobie życia nie skomplikowali – uważa ks. Ryszard Kamiński proboszcz parafii kościoła Świętej Trójcy w Mławie.

Wojewoda wyznaczył
pełnomocnika od migracji

Pierwszą strukturą kościelną, która wesprze przyjmowanie uchodźców, będzie zapewne Caritas. Na Mazowszu zajmie się tym wojewoda mazowiecki. Wyznaczył on pełnomocnika do spraw migracji. Izabela Szewczyk - pełnomocnik opracuje plan wsparcia związany z przyjmowaniem uchodźców w województwie mazowieckim, w tym doraźnej pomocy o charakterze socjalnym oraz stworzenia programu preintegracyjnego. Plan dotyczyć ma także wsparcia w podejmowaniu edukacji i uzyskiwaniu pracy. Do obowiązków pełnomocnika będzie należało również wypracowanie rozwiązań prawnych, które będą mogły być wykorzystane w polityce migracyjnej państwa. Iwona ŁazowaCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Iwona Łazowa

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. czytelnik #1817570 | 5.172.*.* 18 wrz 2015 18:01

    Tyle się słyszy o tych uchodzcach że gwałcą,kradną ludzie się ich boją ja z resztą też boje się o swoje dzieci które chodzą do szkoły i mogą być narażone na niebezpieczeństwo z ich strony bo nie wiadomo jacy ludzie trafią do Mławy

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Miroslawa Jaskulska-Jeunot #1817246 | 81.51.*.* 18 wrz 2015 11:20

    Uchodzcy

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)