Sobota, 26 maja 2018. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Mława. Budżet obywatelski. 13 projektów w ratuszu

2015-09-09 13:37:26 (ost. akt: 2015-09-09 13:46:46)

Autor zdjęcia: Archiwum redakcji

Podziel się:

Od mieszkańców Mławy do urzędu miasta wpłynęło 13 propozycji dotyczących realizacji inwestycji w ramach budżetu obywatelskiego. Mławianie chcą m.in. budowy plenerowych siłowni, a także parkingów i placów zabaw. Z tych ofert do realizacji zostanie wybrana tylko jedna.

To ma być pierwszy budżet obywatelski w Mławie. Mieszkańcy mieli czas ze złożeniem projektów do 4 września. Wpłynęło 13 propozycji, z czego aż 5 dotyczy plenerowych siłowni. Mławianie mają też szereg innych propozycji. - Jedną z nich jest utworzenie placu zabaw na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Kolejne to budowa parkingu na Wólce, uruchomienie dodatkowych połączeń autobusowych komunikacji miejskiej, budowa lodowiska i instalacja oświetlenia. Jedna z propozycji dotyczyła budowy ścieżki, deptaku przy rzece Seracz – mówi Magdalena Grzywacz, rzecznik Urzędu Miasta w Mławie.

Wnioski
oceni komisja

Wszystkie zgłoszone projekty zostaną poddane ocenie przez powołaną do tego celu przez burmistrza Sławomira Kowalewskiego komisję. Najprawdopodobniej zwróci się ona do niektórych wnioskodawców o uzupełnienie informacji zawartych we wnioskach. Propozycje, które przejdą pozytywną weryfikację, wezmą udział w głosowaniu (ma się ono odbyć w październiku). Jeden projekt do realizacji wybiorą mieszkańcy Mławy, oddając głos za pośrednictwem strony internetowej Mlawa.pl albo w formie tradycyjnej – w kancelarii urzędu miasta. Na realizację budżetu obywatelskiego rada miasta przeznaczyła 300 tys. zł. To środki niewielkie, biorąc pod uwagę, że wartość rocznego budżetu miejskiego to kwoty rzędu 80 mln zł, a samej nadwyżki budżetowej, jaką miało miasto w tym roku do dyspozycji – ponad 8 mln zł. Jednak jak podkreślał burmistrz Sławomir Kowalewski, liczył właśnie na zgłaszanie przez mieszkańców takich inwestycji jak np. budowa skwerów czy placów zabaw, a zatem zadań niekoniecznie bardzo drogich w realizacji, ale z całą pewnością dla mławian ważnych.

W Ciechanowie
dali więcej

Warto podkreślić, że budżety obywatelskie, zwane też partycypacyjnymi zyskują coraz więcej zwolenników w całym kraju. W ubiegłym roku na obywatelski budżet zdecydował się na przykład Ciechanów. Jednak w przypadku tego miasta środki przeznaczone na ten cel były większe niż w Mławie. W pierwszej edycji mieszkańcy mieli do dyspozycji 1 mln zł, a w drugiej – 1,6 mln. W pierwszej zrealizowano 18 projektów. Były to m.in. plenerowe siłownie, parki aktywnej rekreacji czy słupy do rugby. Bartos

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Iwona Łazowa


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB