Piątek, 26 kwietnia 2024. Imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda

Mława. Obserwacje pozwolą przewidzieć pogodę. Jaka będzie zima?

2014-12-28 13:00:00 (ost. akt: 2014-12-23 15:02:59)
Zdzisław Kowalewski, kierownik Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej w Mławie

Zdzisław Kowalewski, kierownik Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej w Mławie

Autor zdjęcia: Iwona Łazowa

Podziel się:

Mróz i śnieg - pierwsze oznaki zimowej aury mieliśmy już w listopadzie. Jednak obecnie pogoda za oknem przypomina bardziej jesień czy wiosnę. Co jeszcze przed nami? O prognozę na nadchodzący sezon zimowy zapytaliśmy w stacji meteorologicznej w Mławie.

Zdzisław Kowalewski, kierownik Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej w Mławie, pracujący w zawodzie od 42 lat, uważa że pogodę na dłuższy okres czasu ciężko przewidzieć. - Zbieramy dane. Następnie specjaliści na podstawowe naszych obserwacji prognozują. Prognozy sprawdzają się albo i nie. Najbardziej wiarygodne są prognozy 5 – dniowe. Sprawdzalność jest w na poziomie 60 procent – uważa. W długoterminowe prognozy nie ma co wierzyć.

Pogodę trudno przewidzieć

W Mławie trudniej cokolwiek przewidzieć, ponieważ nasze miasto jest w miejscu gdzie odnotowuje się spore wahania pogodowe. - Raz przeważa cieplejsze powietrze znad Północnego Atlantyku, innym razem znad Ukrainy i Syberii. Zachodnie wiatry są cieplejsze, ale za to powietrze jest bardziej wilgotne. Powietrze znad Atlantyku sprawia, że nie ma niskich temperatur, nawet zimą – twierdzi Zdzisław Kowalewski.

Wolałby słońce i mały przymrozek

Pogoda zależy od kierunku wiatrów. Wiatry ze wschodu „przynoszą” zimno i mróz. Za to powietrze jest bardziej suche, tzw. kontynentalne. - Najbardziej mroźne bywają wyże syberyjskie. Potrafią one dotrzeć nawet wgłąb Europy. Temperatura może sięgać nawet minus 25 stopni Celcjusza. Taki mróz może potrwać nawet trzy tygodnie – mówi Zdzisław Kowalewski. Jeśli w Stanach Zjednoczonych będzie silna zima, to nas czekają cieplejsze dni. Ciężka zima nas czeka gdyby zimne fronty atmosferyczne dotarły na Syberię. Zimne powietrze dotrze i do nas. Zdaniem pana Zdzisława, także jeśli w Skandynawii będzie zimno, u nas możemy się spodziewać mroźnej i śnieżnej zimy. - Jak tam będzie minus 25 stopni, u nas będzie minus 20 – twierdzi kierownik stacji. Należy też obserwować ciśnienie. Jak zacznie spadać to mrozu nie powinno być. Pogoda zależy też od zachmurzenia. Jeśli niebo jest czyste, ciepło promieniuje i należy się spodziewać ochłodzenia, nocnych przymrozków. Narzekamy na pochmurne niebo. Tymczasem chmury chronią przed wypromieniowaniem ciepła. - Gdyby nie było chmur to o tej porze roku byłaby minusowa temperatura. Ja bym wolał żeby było słońce i mały przymrozek – dodaje.

Iwona Łazowa

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Czytelnik #1619206 | 188.146.*.* 28 gru 2014 23:07

    Tak czytam ten tekst i czytam.... w tytule mam napisane, że obserwacje pozwolą przewidzieć i pytanie, "jaka będzie zima", więc myslałem, że w tekście znajdę odpowiedź, choćby w rodzaju jakiejś prognozy 16 dniowej, jak w serwisach internetowych... ale cóż odpowiedzi nie ma więc wracam do serwisów internetowych...

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz