środa, 24 kwietnia 2024. Imieniny Bony, Horacji, Jerzego

Mława wyłoniła firmę odbierającą odpady

2021-03-12 10:01:03 (ost. akt: 2021-03-12 10:07:07)

Autor zdjęcia: materiały UMM

Podziel się:

Miasto Mława rozstrzygnęło przetarg na odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych i określonych nieruchomości niezamieszkałych położonych na terenie miasta wraz z prowadzeniem Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych oraz dostarczaniem worków na odpady w okresie od 1 lipca 2021 r. do 31 grudnia 2022 r.

Mimo zainteresowania innych podmiotów i zmiany SIWZ w celu zwiększenia konkurencyjności w ramach postępowania jedynym podmiotem, jaki wziął udział w postępowaniu, była firma Novago Sp. z o.o..

Cena oferty to kwota 16 025 904 zł brutto, przy czym w ofercie założono za tę cenę odbiór i zagospodarowanie określonych ilości odpadów komunalnych: 6 250 ton w II półroczu 2021 roku oraz 12 500 ton w 2022 roku.

W ofercie wskazano ceny jednostkowe, które będą obowiązywały w poszczególnych latach w czasie realizacji umowy i wg których będą prowadzone rozliczenia usługi (m.in. odrębnie za odbiór i zagospodarowanie każdej tony odpadów danego rodzaju wg następującego podziału: odpady zebrane selektywnie odbierane z nieruchomości, odpady odbierane w ramach zbiórek mobilnych odpadów wielkogabarytowych i choinek, odpady odbierane z PSZOK-u i odpady niesegregowane odbierane z nieruchomości).

Kwestia, czy w okresie obowiązywania nowej umowy (od 1 lipca br.) ponoszony przez mieszkańca koszt odbioru i zagospodarowania odpadów pozostanie na dotychczasowym poziomie czy też się zmieni, nie jest obecnie przesądzona, gdyż zależy ona od wielu czynników.

Na wysokość stawki będą miały istotny wpływ m.in. ilość odbieranych przez firmę odpadów z terenu miasta oraz jakość segregacji.

Znaczna część kosztów, które ponosi miasto, to koszty odbioru i zagospodarowania odpadów, rozliczane obecnie wg cen jednostkowych za 1 tonę odpadów z danej grupy.

Te koszty są wprost proporcjonalne do ilości ton odebranych i zagospodarowanych odpadów.

Gdyby jednak okazało się, że wytworzymy odczuwalnie mniej odpadów w skali rocznej, koszty będą niższe niż te zaplanowane.

Ważnym elementem jest tu także struktura odpadów – ceny jednostkowe za odpady niesegregowane (zmieszane) są najwyższe.

Im mniej ich będzie w masie odbieranych odpadów, tym koszty będą niższe.

Ale żeby tak było, konieczne jest podniesienie poziomu prawidłowej segregacji odpadów. Poziom ten nadal jest niezadowalający (gmina rozlicza się z osiąganych każdego roku wskaźników recyklingu).

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wszyscy mieszkańcy są zobowiązani do selektywnego zbierania odpadów komunalnych.
KSM, WGO

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB