Sobota, 9 grudnia 2023. Imieniny Anety, Leokadii, Wiesława

Kolejna metoda hakerów, przejmujących konta na portalu społecznościowym. Mieszkanka Mławy straciła ponad 3 tysiące złotych

2023-11-06 15:59:17 (ost. akt: 2023-11-06 13:04:21)
hakerzy

hakerzy

Autor zdjęcia: pixabay

Podziel się:

Mieszkanka Mławy straciła kilka tysięcy zł., po tym jak przesłała swojej znajomej na portalu społecznościowym, przelew elektroniczny za zakupione kuchenne urządzenie wielofunkcyjne. Była przekonana, że oferta sprzedaży jest bezpieczna, bo wystawiona przez koleżankę. Tymczasem prywatne konto na portalu przejął haker.

Włamania na konta portali społecznościowych to powszechnie znana praktyka hakerów. Przejęte konto wykorzystują najczęściej po to, by rozsyłać za pomocą komunikatora prośby o pożyczkę poprzez natychmiastowy przelew elektroniczny.

Tym razem oszust posłużył się innym sposobem. Przejął konto na profilu społecznościowym i stworzył fikcyjne ogłoszenie sprzedaży kuchennego urządzenia wielofunkcyjnego, wykorzystując duże zainteresowanie tego rodzaju ofertami. Ogłoszenie zauważyła mieszkanka Mławy, która miała wśród znajomych właścicielkę zhakowanego konta. Rozmawiając za pomocą komunikatora, ustaliła warunki kupna. Zgodziła się na wysłanie ponad 3 tysięcy złotych za pomocą przelewu elektronicznego. Dopiero po pewnym czasie zadzwoniła do znajomej z portalu społecznościowego i dowiedziała się, że konto koleżanki zostało zhakowane a pieniądze trafiły do przestępcy. Trwają czynności policji.

Policja radzi – zanim dokonasz zakupu jakiegokolwiek przedmiotu przez Internet, sprawdź wiarygodność sprzedawcy – ta prosta zasada dotyczy także ofert wystawianych za pomocą portali społecznościowych. Jeśli „znajomy” żąda natychmiastowego przelewu na konto, powinno to wzbudzić Twoje podejrzenie. Zachowaj ostrożność i nie udostępniaj kodów szybkich płatności elektronicznych.

asp.szt. Anna Pawłowska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB