Wtorek, 23 lipca 2024. Imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy

Jazzowy wrzesień w Mławie

2023-09-10 11:34:12 (ost. akt: 2023-09-10 11:43:32)

Autor zdjęcia: UM Mława

Podziel się:

Muzyczna końcówka września powoli staje się tradycją w Mławie. Po raz piąty organizujemy Victor Young Jazz Festival Mława, wydarzenie, za sprawą którego docieramy z ambitną ofertą kulturalną do mieszkańców Mławy i północnego Mazowsza. Przy tym dobrze się bawimy w przestrzeni miasta i zachęcamy do muzykowania.

Festiwal w pigułce

Festiwal zaczynamy w piątek 22 września o godzinie 15:00 w Państwowej Szkole Muzycznej w Mławie (ul. Sienkiewicza 24). Andrzej Winiszewski – dziennikarz Radia Zachód, wykładowca akademicki i znawca jazzu w filmie, a także nasz przyjaciel i konferansjer – zaproponuje filmową przygodę z dobrą muzyką w tle. Zobaczymy komedię „Piętro wyżej” z 1937 roku z muzyką Henryka Warsa i niezapomnianymi kreacjami Eugeniusza Bodo oraz Ludwika Sempolińskiego. Na pokaz zapraszamy do Sali Etiuda.

O 17:30 otwarcie festiwalu, a tuż po nim koncert Wojciecha Staroniewicza „Strange Vacation”. Około 19:45 zapraszamy na otwarcie wystawy pokonkursowej „Malowanie muzyką” w foyer PSM, a o 20:00 – na koncert Babiego Lata, najnowszej formacji pod kierownictwem liderów: Anny Marii Jopek oraz Piotra Wojtasika.

W sobotę 23 września 2023 r. o godzinie 14:00 zapraszamy do parku miejskiego na otwarcie retrospektywnej wystawy plenerowej „5 lat Victor Young Jazz Festival Mława” połączone z krótką muzyczną wizytówką festiwalu w wykonaniu Kuby Stankiewicza. O 16:00 w foyer Państwowej Szkoły Muzycznej w Mławie odbędzie się koncert młodych muzyków „Dźwiękami Victora Younga”, a o 17:30 w tym samym miejscu zostaną wręczone nagrody laureatom ogólnopolskich konkursów plastycznego „Malowanie muzyką” i literackiego „Gdzie są skrzypce Younga”.

Sobotnie koncerty rozpocznie o godzinie 18:00 występ międzynarodowego składu Arnona Palty’ego (Izrael), Macieja Sikały, Sebastiana Frankowskiego i Kuby Stankiewicza (Polska). W przerwie między koncertami zorganizujemy aukcję prac plastycznych dzieci na rzecz Centrum Zdrowia Dziecka. Aukcję poprowadzą prof. Piotr Kaliciński, Ewa Banaś i Andrzej Winiszewski. Festiwal zakończy występ Big Bandu ze Śląska pod kierownictwem Grzegorza Nagórskiego, prawdopodobnie najlepszego big bandu w Europie!

Skąd pomysł?

Od 5 lat promujemy sztukę wyższą, jazz i przypominamy zapomnianych kompozytorów związanych z Polską. Oczywiście szczególnie naszego patrona – Victora Younga, który wychowywał się w Mławie. Zarówno on, jak również jego koledzy z Warszawskiego Konserwatorium, Bronisław Kaper i Henryk Wars, są niekwestionowanymi mistrzami muzyki filmowej. Po wojnie spotkali się w Hollywood, skomponowali wiele standardów jazzowych, jednak pamięć o nich w Polsce nieco się zatarła.

Aby ją odzyskać, w 2018 roku Kuba Stankiewicz zaproponował burmistrzowi Sławomirowi Kowalewskiemu zorganizowanie w Mławie – mieście rodzinnym Younga, festiwalu jazzowego.
Od 2019 roku konsekwentnie proponujemy mławskiej publiczności spotkania z muzyką oraz ludźmi jazzu. I przedstawiamy światu Victora Younga, którego historia w ten sposób zatoczyła koło.

Mławski festiwal to wspólny sukces organizatorów: Miasta Mława, Fundacji For Art, Miejskiego Domu Kultury w Mławie oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Andrzeja Krzanowskiego w Mławie.
Nasze działania są możliwe dzięki współpracy z Narodowym Centrum Kultury, Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, Powiatem Mławskim oraz dzięki wielu darczyńcom, przedsiębiorcom i osobom prywatnym, które wspierają festiwal finansowo lub rzeczowo.


Postscriptum
W tym roku w ramach Victor Young Jazz Festival Mława ’23 zapraszamy do osobistego doświadczenia muzyki i gry na fortepianie plenerowym, który będzie dostępny od 19 września do 2 października w parku miejskim.

A festiwal?

Bilety i karnety na Victor Young Jazz Festival Mława ’23 są dostępne w kasie MDK-u oraz na stronie biletyna.pl.

Magdalena Grzywacz

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB