środa, 27 września 2023. Imieniny Damiana, Mirabeli, Wincentego

Mława świętowała 3 maja

2023-05-03 17:03:18 (ost. akt: 2023-05-06 07:10:36)

Autor zdjęcia: UM Mława

Podziel się:

Za nami pierwszy w naszym mieście Rodzinny Festyn Konstytucji. Na obiektach Szkoły Podstawowej nr 7 w Mławie przedstawiciele kilku pokoleń spotkali się, by powalczyć o laury w sportowej rywalizacji oraz po prostu dobrze się bawić. Wcześniej mławianie uczcili Święto Narodowe Trzeciego Maja modlitwą za Ojczyznę w kościele pw. Ducha Świętego oraz uroczystością patriotyczną w parku miejskim.

Mszy św. odpustowej ku czci patronki parafii oraz w intencji Ojczyzny przewodniczył w przypadającą 3 maja Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski ks. dr Janusz Ostrowski – biskup pomocniczy archidiecezji warmińskiej. Następnie, po procesji wokół kościoła, uczestnicy trzeciomajowych obchodów przemaszerowali do parku miejskiego, gdzie uroczystość patriotyczną poświęconą 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja poprowadziła Dyrektor Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie Barbara Zaborowska.

— Ta konstytucja dała wszystkim poczucie, że jesteśmy narodem – zwracał się do zebranych przy Dębie Niepodległości Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski, podkreślając, jak ważnym dokumentem była dla Polaków ustawa zasadnicza z 3 maja 1791 r., która m.in. gwarantowała równość wszystkich stanów i wynikający z niej, należny im szacunek, a także wprowadzała trójpodział władzy będący gwarantem silnego, niezależnego państwa. – Konstytucja to wielka wartość. Chrońmy ją tak samo, jak chrześcijanie, katolicy dekalog. To jest mniejsza objętość, bo zaledwie dziesięć zdań, a jaka wartość od tysięcy lat dla chrześcijan, dla katolików. Niech dla nas Polaków konstytucja będzie również wielką wartością. Dla wszystkich – apelował Sławomir Kowalewski. Głos zabrali także parlamentarzyści – Poseł na Sejm RP Anna Cicholska i Senator RP Jan Maria Jackowski – oraz Starosta Mławski Jerzy Rakowski. Przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod Dębem Niepodległości. Uroczystość uświetniły swoją obecnością liczne poczty sztandarowe oraz Mławska Orkiestra Dęta.

Finałem świętowania 3 maja w Mławie był Rodzinny Festyn Konstytucji na terenie bazy sportowej Szkoły Podstawowej nr 7. Przedstawiciele mławskich szkół rywalizowali w Piłkarskim Turnieju Rodziców o Puchar Burmistrza Miasta Mława (trofeum trafiło w ręce rodziców uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 w Mławie; kolejne miejsca zajęły odpowiednio reprezentacje SP nr 6, SP nr 4, SP nr 1, SP nr 2 i SP nr 3). Tuż obok dzieci z rodzinami brały udział w konkurencjach sprawnościowych, na scenie zaś prezentowali się w występach artystycznych podopieczni mławskich szkół i przedszkoli, w tym laureaci konkursu „My też mamy talent”. Zainteresowani mogli też poćwiczyć oko w zawodach strzeleckich zorganizowanych przez miejscowy klub Kaliber. Ważnym punktem programu festynu było wykonane z drona wspólne zdjęcie uczestników dzierżących białe i czerwone karty układające się w polską flagę.

Organizatorem Rodzinnego Festynu Konstytucji było Miasto Mława. Współorganizatorami wydarzenia były Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mławie, Miejski Dom Kultury w Mławie, Szkoła Podstawowa nr 7 w Mławie, Szkoła Podstawowa nr 6 w Mławie i Klub Strzelectwa Sportowego Kaliber w Mławie.

źródło: UM Mława

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB