Wtorek, 23 lipca 2024. Imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy

Mława pamięta o swoim patronie

2023-04-26 18:35:54 (ost. akt: 2023-05-06 07:08:41)

Autor zdjęcia: UM Mława

Podziel się:

W niedzielę 23 kwietnia 2023 r. uczciliśmy pamięć patrona naszego kraju i miasta św. Wojciecha.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele Świętej Trójcy w Mławie, która została odprawiona pod przewodnictwem ks. prał. Sławomira Ziółkowskiego – Dziekana Dekanatu Mławskiego Zachodniego – w intencji mieszkańców Mławy.
Podczas homilii przywołana została postać świętego, przypomniana jego historia i podkreślona waga jego dokonań na ziemiach polskich. Jako podsumowanie osoby św. Wojciecha zacytowano słowa św. Jana Pawła II: „(…) Prawdziwy świadek, który potrafi łączyć wielokulturowość z oddaniem się Bogu (…)”.
Po mszy poczty sztandarowe poprowadziły uczestników pod pomnik św. Wojciecha, gdzie kontynuowane były obchody. – Cieszę się, że tak licznie gromadzimy się, aby wspominać jego zasługi (…) oraz że jest z nami młodzież, która przychodzi i wspólnie z nami towarzyszy w uroczystości –w swoim przemówieniu podziękował zebranym Zastępca Burmistrza Miasta Mława Szymon Zejer. Krótko też nawiązał do historii świętego, przypomniał jego drogę przez polskie ziemie i dokonania podczas podróży misyjnej.
Tegoroczne obchody swoją obecnością zaszczyciła tradycyjnie Poseł na Sejm RP Anna Ewa Cicholska, która podziękowała zebranym za przybycie i – podobnie jak przedmówca – nawiązawszy do historii patrona miasta, w sposób szczególny doceniła obecność młodzieży zebranej przy pomniku św. Wojciecha. – Ważne jest, że spotykacie się na uroczystościach (…), macie dobrych nauczycieli, dyrektorów, samorządowców, którzy wskazują wam takie wartościowe kierunki rozwoju(…).
Na uroczystości przybyli także przedstawiciele wielu instytucji, partii politycznych i organizacji, aby złożyć kwiaty pod pomnikiem.

źródło: UM Mława

Przypomnijmy, że związki św. Wojciecha z Mławą są na poły legendarne, jednak bardzo w naszej tradycji żywe. Biskup praski, podczas swojej podróży misyjnej do kraju Prusów w 997 r., miał się zatrzymać właśnie w Mławie, a konkretnie na wzgórzu św. Wawrzyńca. Choć to wydarzenie nie znajduje podstaw w źródłach historycznych, tak silnie ugruntowało się ono w lokalnych wierzeniach, że św. Wojciech został uznany za patrona miasta, a jego podobiznę umieszczono w herbie Mławy. Herb ze św. Wojciechem odnaleziono na pieczęciach miejskich pochodzących z XVII i XVIII w. Ponadto domniemaną wizytę duchownego na wzgórzu św. Wawrzyńca nieznany artysta uwiecznił na barokowym obrazie z drugiej ćwierci XVIII w. Malowidło możemy dziś podziwiać w mławskim kościele pw. św. Wawrzyńca.
Podróż misyjna z 997 r. zakończyła się dla Wojciecha tragicznie. 23 kwietnia tamtego roku zginął śmiercią męczeńską z rąk pogańskich Prusów. Biskup miał wówczas zaledwie 41 lat. To właśnie na pamiątkę tamtych wydarzeń wspomnienie św. Wojciecha obchodzimy 23 kwietnia, natomiast w 1997 r. – tysiąc lat po jego śmierci – na Starym Rynku z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej odsłonięto pomnik świętego.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB