Poniedziałek, 15 lipca 2024. Imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza

Zakupy on-line — uważaj na niesprawdzone firmy i "super okazje"

2023-02-23 15:06:02 (ost. akt: 2023-02-23 15:22:14)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: policja

Podziel się:

Do mławskiej komendy policji, niemal każdego tygodnia, wpływają nowe zawiadomienia o oszustwach dokonywanych na portalach ogłoszeniowych lub firmach nierealizujących zamówień, zgodnie z umową kupna-sprzedaży przez Internet. — Większości tych zdarzeń udałoby się zapobiec, wystarczy tylko stosować się do kilku prostych zasad i zachować ostrożność — zauważa asp. szt. Anna Pawłowska z mławskiej policji.

W środę (22 lutego) mławscy policjanci przyjęli kolejne dwa zgłoszenia o oszustwach, podczas zakupów on-line.
56-letni mławianin odnalazł na jednej ze stron ofertę firmy sprzedającej urządzenia i systemy grzewcze. Cena urządzenia wydawała się dobra. Z firmą oferującą towar można było się jednak skontaktować wyłącznie przez formularz, a forma płatności przewidywała jedynie „płatność z góry”. Pomimo tego mławianin złożył zamówienie i wpłacił pieniądze na podane konto. Oczekiwanie na przesyłkę zaczęło się wydłużać. Mławianin próbował skontaktować się ze sprzedającym – bez efektu — relacjonuje ostatnie zdarzenie asp. szt. Anna Pawłowska, rzeczniczka prasowa komendy powiatowej policji w Mławie.

— Z kolei 37-letni mieszkaniec powiatu mławskiego na popularnym portalu ogłoszeniowym znalazł ofertę sprzedaży ekogroszku. Zamówił 2 tony. Wpłacił zaliczkę, ponad 900 zł, na podany numer konta. Dostał informację, że zamówienie jest w trakcie realizacji. Minął tydzień a status zamówienia pozostał bez zmian. Sprzedający nie odbiera telefonu — mówi o kolejnym przypadku oficer prasowa mławskiej policji.

W obu tych sprawach trwają czynności. Za przestępstwo oszustwa sprawcy grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Policja radzi
Nieudane zakupy on-line i utrata pieniędzy to, delikatnie mówiąc, denerwująca sytuacja. By jej uniknąć, wystarczy zastosować kilka prostych zasad:
— przed dokonaniem zakupu sprawdź w Internecie opinie o firmie, która oferuje sprzedaż. Komentarze kupujących mogą uchronić Cię przed kłopotami
— jeśli firma oferująca sprzedaż na swojej stronie posługuje się przy składaniu zamówień wyłącznie formularzem, nie podaje numerów kontaktowych, adresu siedziby, adresu e-mail, a za towar można płacić wyłącznie z góry – to jest to wyraźny sygnał ostrzegawczy, by taką stronę opuścić
— kupując na znanym portalu ogłoszeniowym wybierajmy bezpieczne przesyłki, oferowane przez administratora portalu. Nie wpłacajmy pieniędzy bezpośrednio na podane przez sprzedającego konto. Sprawdźmy opinie o sprzedawcy. Pamiętajmy, że brak opinii o sprzedającym lub firmie to też informacja
— jeśli kupujemy towar znacznej wartości, wybierajmy oferty lokalne i sprawdźmy towar przed zakupem
— pamiętajmy, że za "super tanią ofertą" może się kryć na ogół tani chwyt oszusta

red, źródło: KPP Mława
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB