Piątek, 19 lipca 2024. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

Uwaga na oszustów! Mławianka, za namową "konsultanta" zainstalowała aplikację i straciła pieniądze z konta

2023-02-09 08:48:58 (ost. akt: 2023-02-09 09:31:10)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: pixabay.com

Podziel się:

Policja ostrzega przed metodą oszustów na tzw. „zdalny pulpit”. — 41-letnia mławianka straciła ostatnio w ten sposób ponad 4 tysiące zł. Pokrzywdzona, podczas rozmowy telefonicznej z nieznanym mężczyzną, dała się namówić na zainstalowanie oprogramowania, służącego do zdalnej obsługi urządzeń mobilnych. Oszust, podający się za konsultanta obiecywał korzystną inwestycję na rynku kryptowalut — przybliża szczegóły tego zdarzenia asp. szt. Anna Pawłowska, rzeczniczka prasowa mławskiej policji.

Mławianka odebrała telefon z nieznanego numeru. Dzwoniący mężczyzna podał się za konsultanta i zaproponował korzystną inwestycję na runku kryptowalut, służąc pomocą.

— Mężczyzna ten polecił kobiecie zainstalowanie na swoim telefonie aplikacji, dzięki której może jej skuteczniej pomóc. Była to aplikacja służąca do zdalnej obsługi telefonu. W trackie rozmowy kobieta zainstalowała aplikację — relacjonuje asp. szt. Anna Pawłowska, rzeczniczka prasowa komendy powiatowej policji w Mławie.

— Po chwili pokrzywdzona zakończyła rozmowę niezainteresowana ofertą, jednak aplikacji nie odinstalowała. Po krótkim czasie otrzymała powiadomienia z banku o przelewach. Natychmiast powiadomiła policję. Udało się zablokować dostęp do konta bankowego — dodaje oficer prasowa KPP Mława.

Policja ostrzega – oszuści coraz częściej wykorzystują metodę „na zdalny pulpit”. Kradzież pieniędzy odbywa się dosłownie na oczach pokrzywdzonych.

— Internetowi przestępcy posługują się różnymi wariantami, chodzi jednak o to, by skłonić ofiarę do zainstalowania programu zdalnej obsługi komputera, a potem polecić jej, by zalogowała się do swojego konta w banku. Najczęściej wykorzystywanym przez oszustów wariantem jest namawianie ofiary do skorzystania z usługi umożliwiającej szybkie pomnożenie gotówki. Gdy zainteresowana osoba napotyka problemy techniczne, „konsultant” wspiera ją przez zdalny pulpit i dosłownie na oczach ofiary, czyści jej konto — tłumaczy asp. szt. Anna Pawłowska.

Co robić?
• przede wszystkim kieruj się zdrowym rozsądkiem. Obietnica superatrakcyjnej inwestycji to najczęściej metoda działania oszustów;
• pamiętaj — tylko posiadacz konta może się do niego logować i wykonywać transakcje. NIGDY NIKOMU nie udostępniaj swojego konta bankowego i danych logowania;
• jeśli „konsultant” proponuje Ci zainstalowanie oprogramowania zdalnej obsługi urządzenia, możesz być pewien, że to oszustwo;
• jeśli osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania Twoich danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania, rozłącz się i zadzwoń do biura obsługi klienta Twojego banku, korzystając z innego telefonu;

red, źródło: KPP Mława


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB