Niedziela, 24 września 2023. Imieniny Dory, Gerarda, Maryny

2023 Rokiem Pamięci o Powstaniu Styczniowym

2023-01-18 12:00:00 (ost. akt: 2023-01-18 14:23:29)
Kopiec Powstańców Styczniowych w Mławie

Kopiec Powstańców Styczniowych w Mławie

Autor zdjęcia: mlawa.pl

Podziel się:

W niedzielę 22 stycznia będziemy obchodzić 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Wydarzenie to zainauguruje cykl spotkań z historią poświęconych jednemu z najważniejszych zrywów narodowo-wyzwoleńczych w Polsce. Przypomnijmy – w ubiegłym roku Rada Miasta Mława uchwaliła rok 2023 Rokiem Pamięci o Powstaniu Styczniowym.

Uroczystości 22 stycznia 2023 roku rozpocznie Msza święta w kościele p.w. Ducha Świętego w parafii Matki Bożej Królowej Polski (OKM) o godzinie 10:30. Około godziny 11:30 orszak prowadzony przez sztandar Miasta Mława przejdzie ulicami Świętej Anny i Sienkiewicza do kopca Powstańców Styczniowych. Tam złożone zostaną wiązanki i zapalone znicze upamiętniające uczestników powstania. Organizatorami uroczystości są Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski oraz Dziekan Dekanatu Mławskiego Zachodniego ks. prał. dr Kazimierz Ziółkowski.

Wydarzenie 22 stycznia br. zapoczątkuje Rok Pamięci o Powstaniu Styczniowym w naszym mieście. Od lutego w stołecznym Muzeum Niepodległości będziemy mogli zwiedzać wystawę „Powstanie Styczniowe w zbiorach Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej”. Mimo, że mławska placówka w bieżącym roku będzie zamknięta dla zwiedzających ze względu na modernizację, dzięki ekspozycji w warszawskim muzeum zwiedzający będą mogli zapoznać się z jej zbiorami.

W marcu Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej w Mławie planuje organizację konferencji naukowej na temat Powstania Styczniowego i jego mławskich wątków. Sesja będzie skierowana głównie do społeczności uczniowskiej. Na maj Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej wstępnie zaplanowało wernisaż wystawy plenerowej „Powstanie Styczniowe na Ziemi Mławskiej”, a Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej podchody powstańcze i warsztaty w szkołach z udziałem rekonstruktorów wydarzeń z lat 1863-1864.

Zachęcamy placówki oświaty, stowarzyszenia i instytucje, które w 2023 roku planują działania wpisujące się w Rok Pamięci o Powstaniu Styczniowym, do przesyłania informacji na ten temat do Kalendarza Imprez Miejskich (adres: info@mlawa.pl, temat: Rok Pamięci o Powstaniu Styczniowym).

źródło: mlawa.pl (Magdalena Grzywacz/KSM)

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB