Niedziela, 24 września 2023. Imieniny Dory, Gerarda, Maryny

Dwie tony prekursorów do produkcji narkotyków w przesyłce lotniczej

2022-12-16 09:45:18 (ost. akt: 2022-12-16 09:50:52)
Szacunkowa wartość czarnorynkowa towaru to 13 mln zł.

Szacunkowa wartość czarnorynkowa towaru to 13 mln zł.

Autor zdjęcia: materiały KAS

Podziel się:

Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła w przesyłce lotniczej prekursory do produkcji narkotyków. Szacunkowa wartość czarnorynkowa towaru to 13 mln zł. Środki te mogły zostać wykorzystane do produkcji prawie 6 ton narkotyków! Sprawę prowadzi Prokuratura Rejonowa Warszawa-Ochota w Warszawie.

— Jednym z zadań Krajowej Administracji Skarbowej jest zwalczanie przemytu towarów nielegalnych. W tej grupie znajdują się narkotyki i substancje wykorzystywane do ich produkcji. Nasze działania w tym obszarze prowadzimy we współpracy z innymi służbami. Są one ukierunkowane z jednej strony na ściganie przestępców czerpiących zyski z produkcji i dystrybucji narkotyków, a z drugiej na niedopuszczanie do wprowadzenia na rynek substancji zagrażających życiu i zdrowiu – informuje sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, szef KAS mł. insp. Bartosz Zbaraszczuk.
 
Prekursory zamiast węglanu wapnia

Funkcjonariusze KAS z Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie wykryli w skontrolowanej przesyłce lotniczej dwa rodzaje prekursorów do produkcji narkotyków.

Zgodnie z dokumentami przesyłka miała zawierać węglan wapnia do produkcji plastiku i szkła. Nadawcą przesyłki była firma z Chin. Towar znajdował się w 80 papierowych workach na 4 paletach.

Wewnątrz worków, funkcjonariusze znaleźli sypki proszek w kolorze białym oraz częściowo zbryloną substancję o kremowej i białej barwie. Substancje przekazano do badań laboratoryjnych.

Badania przeprowadzone w Centralnym Laboratorium Celno-Skarbowym w Otwocku potwierdziły, że nie jest to węglan wapnia. Proszek okazał się mieszaniną, która zawierała prekursor BMK stosowany do produkcji amfetaminy.

Natomiast w składzie bryłek wykryto prekursor PMK do syntezy MDMA, potocznie nazywaną Ecstasy.

Szacunkowa wartość czarnorynkowa obu prekursorów to 13 mln zł. Sprawę prowadzi Prokuratura Rejonowa Warszawa-Ochota w Warszawie.

Szacunkowa wartość czarnorynkowa towaru to 13 mln zł.
 
Co grozi za przemyt prekursorów?
Zgodnie z przepisami każdemu, kto przewozi, kupuje lub przechowuje prekursory i zamierza wykorzystać je do produkcji narkotyków grozi kara grzywny i pozbawienia wolności do 5 lat.

Szacunkowa wartość czarnorynkowa towaru to 13 mln zł.
 
Statystyki KAS
Udaremnienie przemytu prekursorów na Lotnisku Chopina w Warszawie jest przykładem skutecznego zwalczania przestępczości narkotykowej przez KAS.
W okresie od 2017 r. do września 2022 r. zatrzymaliśmy łącznie 41,5 tony, 5 650 litrów i 409 tys. sztuk różnego rodzaju narkotyków i prekursorów.
Informacja KAS


Szacunkowa wartość czarnorynkowa towaru to 13 mln zł.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB