Sobota, 9 grudnia 2023. Imieniny Anety, Leokadii, Wiesława

Niskie temperatury im nie straszne [zdjęcia]

2022-12-14 07:55:35 (ost. akt: 2022-12-14 08:04:22)

Autor zdjęcia: Materiały 5MBOT

Podziel się:

Zero stopni Celsjusza, hipotermia, bytowanie w szałasach – z tym mierzyli się żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej podczas Cold Weather Operator Course, zorganizowanym przez Batalionową Grupę Bojową NATO.

W dniach 3 – 9 grudnia br. odbył się Cold Weather Operator Course prowadzony przez żołnierzy brytyjskich z pułku The Royal Lancers oraz piechoty morskiej Royal Marines. Celem kursu było przygotowanie żołnierzy do prowadzenia działań bojowych w warunkach niskich temperaturach.

Przed przystąpieniem do zajęć praktycznych, terytorialsi musieli zapoznać się ze specyfiką brytyjskiej broni, w którą zostali wyposażeni, procedurami bezpieczeństwa, udzielania pierwszej pomocy oraz technikami przekraczania zamarzniętych zbiorników wodnych.

Dokładnie omówiono tematykę hipotermii, jej objawów, działań w sytuacji występowania odmrożeń, a także profilaktyki. Ponadto żołnierze 5MBOT nauczyli się rozpoznawać zagrożenia związane z ekstremalnym zimnem, takimi jak ślepota śnieżna czy wychłodzenie organizmu.

W ostatnim dniu zajęć teoretycznych instruktorzy brytyjscy zapoznali terytorialsów z zasadami survivalu, zwrócono szczególną uwagę na aspekty przywódcze, rolę dowódcy w motywowaniu żołnierzy i podtrzymywaniu morale w ekstremalnych warunkach atmosferycznych. Przedstawili również elementy zestawu przetrwania, sposoby nawigacji, a także wpływ niskich temperatur na sprzęt i zdolności do walki.

— Terytorialsi wiele wnieśli do naszego kursu. Widać, że dobrze znają polskie warunki, są dobrze przystosowani do warunków atmosferycznych, co przekłada się na wysokie umiejętności przetrwania. Mogliśmy się od siebie wiele nauczyć — powiedział Lt Sam J. Tomkinson, instruktor z Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

Po części teoretycznej przystąpiono do szkolenia z survivalu i szkolenia taktycznego. Przez trzy dni bytowania w lesie, terytorialsi wprowadzali w życie zdobytą wiedzę, aby zapewnić ciągłość działań bojowych. Żołnierze bytowali w przygodnych schronieniach. Musieli w nich przetrwać noce prowadząc jednocześnie wielokilometrowe działania patrolowe.

W ostatnim dniu na żołnierzy czekało morsowanie – wykonali je w umundurowaniu, połączeni w buddy team - jeden wykonywał zanurzenie, drugi pilnował stanu ogólnego kolegi po wykonaniu zadania. Celem tego ćwiczenia było nauczenie szkolących się przetrwania oraz samopomocy w przypadku gwałtownego zanurzenia w wodzie.

W szkoleniu uczestniczyli żołnierze Batalionowej Grupy Bojowej NATO oraz żołnierze z 1 Podlaskiej oraz 4 Warmińsko-Mazurskiej BOT.
Elżbieta Obrębska, rzecznik prasowy 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB