Sobota, 13 lipca 2024. Imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty

Przed nami spotkania z muzyką kameralną, sztuką plastyczną i książką

2022-11-25 09:31:43 (ost. akt: 2022-11-25 09:36:27)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Podziel się:

Przed nami kolejne pełne atrakcji dni w Mławie. Ucztę duchową będziemy mogli przeżyć podczas koncertu muzyki kameralnej oraz wystaw plastycznych, a o dobrą formę zadbać na zajęciach prozdrowotnych i sportowych. Ciekawą ofertę dla najmłodszych czytelników ma miejska biblioteka.

Towarzystwo Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej zaprasza na Koncert im. Tekli Bądarzewskiej już dzisiaj — w piątek 25 listopada 2022 r. o godz. 18:00 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Mławie.

Wystąpią Jan Lewandowski (wiolonczela) oraz Piotr Pawlak (fortepian), którzy jako soliści i kameraliści występowali na najważniejszych scenach Polski, takich jak Filharmonia Narodowa czy Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego i w wielu krajach Europy.

Występowali z kilkoma krajowymi i zagranicznymi orkiestrami, m.in. Filharmonii Bałtyckiej czy Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. Byli stypendystami Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Mają na swoim koncie wiele osiągnięć na konkursach międzynarodowych. W tym roku zdobyli I nagrodę na II Ogólnopolskim Konkursie Duetów z Fortepianem w Gdańsku. Muzycy są absolwentami Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Na środę 30 listopada są zaplanowane bezpłatne zajęcia pod hasłem „Jak samemu radzić sobie z bólem kręgosłupa i innymi schorzeniami”. To dobra okazja, by spotkać się z wyspecjalizowaną kadrą, która pomoże zadbać o kręgosłup.

Organizatorem spotkania w Miejskim Domu Kultury w Mławie jest mławskie stowarzyszenie „Stawiam na Siebie”.

Warsztaty są organizowane w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w zakresie zdrowia publicznego w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Mława w 2022 roku. Szczegóły na plakacie poniżej.

Przypominamy o dostępnych obecnie dla zwiedzających wystawach. Miejska Biblioteka Publiczna w Mławie zaprasza do oglądania prac plastycznych wykonanych przez dzieci na konkurs „Świąteczna kartka od burmistrza”.

Jeżeli autor pracy odnajdzie swoją kartkę, otrzyma drobny upominek.

Wystawę można oglądać w oddziale dla dzieci od poniedziałku do piątku w godz. 11:00-18:00 do 15 grudnia 2022 r. Zwycięskie i wyróżnione prace konkursowe będą natomiast wyeksponowane na wystawie w Miejskim Domu Kultury. Wernisaż zaplanowano na piątek 2 grudnia.

Z kolei w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie można oglądać wystawę czasową „Dawne zawody w miniaturze”. Każda z 15 dioram artystycznych przedstawia historię jednego z dawnych, tradycyjnych zawodów.

Są wśród nich profesje już zapomniane, jak praczka czy zielarka, obecnie ginące i rzadkie - jak kowal, szewc, garncarz, szwaczka kołder, lutnik czy modystka, a także te nadal praktykowane - piekarz, krawcowa, stolarz i fotograf.

Historia jednych prezentowanych zawodów sięga starożytności, inne narodziły się zaledwie kilkaset lat temu. Autorką prac, odtworzonych w skali 1:12, jest Elżbieta Marcinkowska-Wilczyńska, a wystawę przygotowało Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek w Warszawie. Ekspozycję można bezpłatnie oglądać do końca roku 2022.

Miejska Biblioteka Publiczna w Mławie zachęca do wzięcia udziału w akcji „Mała Książka – Wielki Człowiek”. To projekt realizowany przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Każde dziecko w wieku przedszkolnym (roczniki 2016-2019), które odwiedzi oddział dla dzieci oraz filię nr 1 MBP w Mławie, otrzyma nieodpłatnie dwie Wyprawki Czytelnicze, a w nich: książki „Pierwsze czytanki dla…” i „Krasnal w Krzywej Czapce” dostosowane pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka oraz Kartę Małego Czytelnika.

Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, przedszkolak dostaje naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowie, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze.

Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. Nowością w tegorocznej kampanii jest również wyprawka w wersji ukraińsko-polskiej.

Cały czas do wspólnego rekreacyjnego biegania (nie na wyścigi) w ramach spotkań z cyklu „Biegaj w Mławie” zachęca Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mławie. Spotykamy się w soboty o 9:00 na Stadionie Miejskim im. Ireny Szewińskiej w Mławie. Zajęcia są prowadzone pod okiem wykwalifikowanych trenerów.
Oprac. KN

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB