Piątek, 19 lipca 2024. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

Wystawa „Dawne zawody w miniaturze” to lekcja historii życia codziennego [zdjęcia]

2022-11-15 11:00:00 (ost. akt: 2022-11-16 10:00:23)
Każda z 15 dioram artystycznych przedstawia historię jednego z dawnych, tradycyjnych zawodów.

Każda z 15 dioram artystycznych przedstawia historię jednego z dawnych, tradycyjnych zawodów.

Autor zdjęcia: Materiały MZZ

Podziel się:

„Dawne zawody w miniaturze” – wystawę czasową pod tym tytułem można oglądać w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie od wtorku 8 listopada 2022 r. do końca 2022 roku.

W otwarciu ekspozycji uczestniczyli m.in. Szymon Zejer, Zastępca Burmistrza Miasta Mława oraz Magdalena Cecelska, Sekretarz Miasta Mława.
O miniaturowych warsztatach i pracowniach opowiedziała dyrektor Barbara Zaborowska.

Każda z 15 dioram artystycznych przedstawia historię jednego z dawnych, tradycyjnych zawodów. Są wśród nich profesje już zapomniane, jak praczka czy zielarka, obecnie ginące i rzadkie – jak kowal, szewc, garncarz, szwaczka kołder, lutnik czy modystka, a także te nadal praktykowane – piekarz, krawcowa, stolarz i fotograf.

Historia jednych prezentowanych zawodów sięga starożytności, inne narodziły się zaledwie kilkaset lat temu.

Część rzemieślników zaspokajała codzienne potrzeby ogółu społeczeństwa, część świadczyła droższe i bardziej wyrafinowane usługi. Jedne zawody dłużej przetrwały na terenach wiejskich, inne cieszyły się większym zainteresowaniem w miastach.

Jednak z biegiem lat i eleganckie pracowni i skromne warsztaty spotkał ten sam los – stopniowe zastępowanie przez nowe technologie, przemysł i produkcję seryjną…

Celem prezentowanych eksponatów jest przybliżenie i scharakteryzowanie dawnych profesji oraz przedstawienie tradycyjnych procesów wytwórczych. Ponadto wystawa stanowi swoiste upamiętnienie odchodzących w przeszłość zawodów oraz wyraz podziwu i szacunku wobec tych, którzy zarabiali na życie ciężką pracą swoich rąk.

W każdym z realistycznie ukazanych wnętrz znajdują się używane w danym zawodzie sprzęty, narzędzia i meble – wykonane przy użyciu autorskich technik plastycznych, często z wykorzystaniem materiałów z recyklingu. Ich dopełnienie stanowią postacie ubrane w stylizowane stroje robocze.

Autorką prac, odtworzonych w skali 1:12, jest Elżbieta Marcinkowska-Wilczyńska, a wystawę przygotowało Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek w Warszawie.
Ekspozycję można bezpłatnie oglądać w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej do końca roku 2022.
Informacja MZZ


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB