Piątek, 19 lipca 2024. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

Pieniądze na usuwanie azbestu w powiecie mławskim

2022-09-12 11:50:00 (ost. akt: 2022-09-12 11:55:49)

Autor zdjęcia: Tomasz Bielski

Podziel się:

Ponad 351 tysięcy złotych trafi do dziesięciu gmin powiatu mławskiego na usuwanie azbestu i edukację ekologiczną. Umowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie już zostały podpisane.

We wtorek 6 września 10 gmin powiatu mławskiego podpisało w starostwie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie umowy na dofinansowanie usuwania azbestu oraz edukację ekologiczną. Łączne wsparcie wyniesie ponad 351 tys. złotych.

Przybyłych na oficjalne podpisanie umów powitała wicestarosta Krystyna Zając wraz z Wojciechem Krajewskim zastępcą dyrektora Wydziału Infrastruktury, Rolnictwa i Środowiska.

Uczestnicząca w spotkaniu Poseł na Sejm RP Anna Cicholska pogratulowała samorządowcom powiatu mławskiego przyznanego dofinansowania i podkreśliła ich starania w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych.

Mówiłam wiele ciepłych słów panu Prezesowi Zarządu WFOŚIGW na temat osiągnięć powiatu mławskiego i miasta Mławy, ale się to wszystko sprawdza. Rzeczywiście wchodzicie we wszystkie programy rządowe, we wszystkie projekty a wnioski składane przez was otrzymują pozytywna opinię. Jest to też dobry dzień dla samorządowców z tego terenu, gdyż otrzymali ponad 351 tys. złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na usuwanie azbestu oraz edukację ekologiczną. O tym, jak ważna jest ochrona naszego środowiska nikogo nie muszę przekonywać. Natomiast rząd Zjednoczonej Prawicy wychodzi naprzeciw oczekiwaniom samorządów i społeczeństwa – powiedziała posłanka Anna Cicholska.

Zwróciła też uwagę na Gminę Szydłowo, która skorzystała z programu „Budowa ścieżki edukacyjnej. Przyroda wśród nas”, mającej powstać przy Szkole Podstawowej w Nosarzewie Borowym.

To jest bardzo ważny program edukacyjny szczególnie dla dzieci i młodzieży. Wiemy, że azbest możemy usunąć dość szybko i zmienić na inne tworzywa. Możemy budować drogi, mosty. Natomiast edukacja ekologiczna to jest proces bardzo złożony. Cieszę się bardzo panie prezesie, że twoja instytucja wychodzi naprzeciw takim oczekiwaniom edukacyjnym. W powiecie ciechanowskim powstają dwie takie ścieżki, a w powiecie mławskim na tą chwilę jedna. To jest bardzo dobre rozwiązanie bo młodzież może mieć w terenie edukację ekologiczną, taką żywą lekcję edukacyjną z ochrony środowiska – dodała poseł.

Natomiast Marek Ryszka prezes WFOŚIGW, który podpisał ze strony funduszu wspomniane umowy, zwrócił uwagę, że jego placówka działania proekologiczne prowadzi od 30 lat, a w tym roku na usuwanie azbestu zostało zaplanowane 6 mln 800 tys. zł na terenie całego Mazowsza. Zaznaczył także, że Fundusz od 2018 roku, odkąd wprowadzono program usuwania azbestu, na ten cel przeznaczył ponad 40 mln zł.

W ramach otrzymanego dofinansowania przez gminy naszego powiatu pokryte zostaną koszty demontażu, zbierania, transportu oraz unieszkodliwiania wyrobów zawierających azbest.

Wsparcie na ten cel wyniesie ponad 280 tys. zł i trafi do miasta Mława oraz gmin: Dzierzgowo, Strzegowo, Stupsk, Radzanów, Szreńsk, Lipowiec Kościelny, Wiśniewo, Wieczfnia Kościelna i Szydłowo.

Fundusz dofinansuje również budowę ścieżki edukacyjnej przy Szkole Podstawowej im Wojciecha Piechowskiego w Nosarzewie Borowym „Przyroda wśród nas”. Gmina Szydłowo otrzyma na ten cel ponad 70 tys. zł dotacji.
Tomasz Bielski / starostwo powiatowe

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB