Poniedziałek, 26 września 2022. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

W Mławie trwają kontrole umów na odbieranie odpadów

2022-09-08 10:08:25 (ost. akt: 2022-09-08 10:14:55)

Autor zdjęcia: materiały UMM

Podziel się:

W Mławie trwają kontrole umów na odbieranie odpadów. Wszyscy właściciele nieruchomości nazywanych potocznie „niezamieszkałymi” powinni płacić za odpady. O jakie nieruchomości chodzi?

Chodzi o nieruchomości i lokale użytkowe, w których prowadzona jest działalność gospodarcza.
Część z nich objęta jest systemem odbioru odpadów zorganizowany przez gminę (miasto), właściciele zadeklarowali się do niego i uiszczają opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, a miasto organizuje systematyczny odbiór odpadów.

Co z pozostałymi?

Otóż właściciel nieruchomości, który nie jest zobowiązany do ponoszenia opłaty na rzecz gminy powinien we własnym zakresie zawrzeć umowę na odbieranie odpadów z podmiotem uprawnionym i ją realizować. Oznacza to, że powinien oddawać odpady pochodzące z działalności gospodarczej do odbioru temu podmiotowi i na jego rzecz wnosić stosowne opłaty za realizację usługi.

Jak jest w praktyce?

Wielu świadomych i uczciwych mieszkańców miasta działa jak należy. I tym Urząd Miasta Mława bardzo dziękuje! Wiedzą, że to ich obowiązek ustawowy, a za brakiem wykonania obowiązku ustawowego zwykle kryje się sankcja (kara w postaci mandatu lub grzywny).

Jednak wciąż można w mieście dostrzec obrazki wynoszenia z lokali użytkowych foliowych toreb z odpadami na zakończenie dnia i zabieranie ich do domu. Tego robić nie wolno, to niezgodne z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a ponadto odpady trafiają wtedy do strumienia, za który płaci gmina (miasto) i tu koło się zamyka. Płacimy wtedy więcej, my – wszyscy mieszkańcy.

Bo finansowanie odbioru gminnego strumienia odpadów odbywa się z opłat za odpady, które wnosimy. Im więcej odpadów (gmina płaci za tonę), tym większą opłatę zapłaci mieszkaniec.

Dlatego trwają kontrole umów, funkcjonariusze Straży Miejskiej odwiedzą w najbliższym czasie każdą nieruchomość „niezamieszkałą”.
Sprawdzą, nie tylko czy jest umowa, ale także czy zapewnia odbiór wszystkich frakcji odpadów komunalnych, zgodnie z wymaganiami Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Mława.

Sprawdzą także, czy umowa działa – czy w jej ramach wykonywany jest odbiór odpadów i płatność za ten odbiór, bo umowa nie może być zawarta tylko dla pozoru.

Urząd Miasta Mława prosi właścicieli nieruchomości o przygotowanie do kontroli umów zawartych na odbieranie odpadów oraz potwierdzeń odbiorów tych odpadów/potwierdzeń płatności za wykonane odbiory za ostatnie 3 miesiące.

Strażnicy odwiedzą każdego – tych z Państwa, którzy mają wszystko jak należy UMM prosi o cierpliwość. Pozostałym doradza jak najszybsze uporządkowanie spraw związanych z legalnym pozbywaniem się odpadów – podmioty, z którymi można zawrzeć umowę można znaleźć w Rejestrze Działalności Regulowanej dostępnym pod linkiem: https://bip.mlawa.pl/artykul/wykaz-podmiotow-wpisanych-do-rejestru-dzialalnosci-regulowanej-w-zakresie-odbierania

Każdy powinien płacić za siebie. To nie ulega wątpliwości. Dbajmy o to wszyscy.
Informacja UMM

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB