Sobota, 9 grudnia 2023. Imieniny Anety, Leokadii, Wiesława

Losy mławskiego tenisa (cz. 2.)

2022-07-25 08:00:00 (ost. akt: 2022-07-25 08:14:27)
Marek Jóźwiak i Grzegorz Miałki po zakończeniu pojedynku finałowego w turnieju rozegranym w czerwcu 1996 roku.

Marek Jóźwiak i Grzegorz Miałki po zakończeniu pojedynku finałowego w turnieju rozegranym w czerwcu 1996 roku.

Autor zdjęcia: Zbiory J.Dębskiego

Podziel się:

Dzisiaj druga część historii tenisa ziemnego w Mławie. Naszym Czytelnikom opowiada ją Janusz Grochowski, skarbnik Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej.

Przez wiele lat jednym z czołowych zawodników w gronie zapaleńców białego sportu był Janusz Dębski. Tenisem zaraził się w piątej klasie szkoły podstawowej. Pierwsze sukcesy odnosił już pod koniec lat siedemdziesiątych. Na IV Wojewódzkiej Olimpiadzie Młodzieży w roku 1979 swój występ, tak w grze pojedynczej, jak i deblowej kończył na drugim miejscu.

Sukcesy Janusza Dębskiego

Dwa lata później na turnieju o mistrzostwo Mławy uplasował się na trzecim miejscu, aby rok później, po wygranej z Januszem Grochowskim, stać się posiadaczem tego tytułu.

Z dużym powodzeniem rywalizował w zawodach o zasięgu wojewódzkim. Na trzecim miejscu kończył swój udział w turnieju o „Puchar Studia 2 TVP” w roku 1981. W sezonie 1983-84 wygrywał Halowe Mistrzostwa Województwa Ciechanowskiego dla amatorów, które rozgrywano na hali w Strzegowie.

W roku 1986 w mistrzostwach Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej na szczeblu wojewódzkim zajął drugie miejsce, ulegając w finale reprezentantowi Działdowa – Piskorowskiemu.

Na trzecim miejscu kończył udział w Grand Prix Ciechanowa o Puchar „Tygodnika Ciechanowskiego” oraz w turnieju o Puchar Prezesa WTKKF, które przeprowadzono w roku 1988.

Był to ponadto rok ,który przyniósł Januszowi Dębskiemu sukces w walce o tytuł mistrza Mławy, był poza tym najlepszy w turnieju finałowym Grand Prix Mławy.
Bardzo udana w jego sportowej karierze była pierwsza połowa lat dziewięćdziesiątych XX wieku.

Cztery razy, w roku 1991 oraz w latach 1993-1995, plasował się na pozycji lidera w rywalizacji o miano najlepszego tenisisty miasta, ten zaszczytny tytuł stał się jego udziałem także w roku 1999.

Przynależność do czołówki miejscowych tenisistów potwierdzał także w turniejach z cyklu Grand Prix Mławy. Wygrał turniej finałowy na zakończenie tych rozgrywek w roku 1991, na drugiej pozycji plasował się w końcowej rozgrywce tego turnieju w latach 1993-1994, na trzecim stopniu podium stanął po zakończeniu finału w latach 1992, 1997 i 1999.

Swoją obecność zaznaczał także podczas zawodów rozgrywanych na obiektach w innych miastach. Udział w rywalizacji o Puchar Prezesa WTKKF w roku 1990 kończył na drugim miejscu, w kolejnym sezonie był trzecim zawodnikiem tego turnieju.

Był też trzecią rakietą w mistrzostwach Legionowa w roku 1993, w tym samym roku zwyciężył w Halowym Turnieju Amatorów o Mistrzostwo Województwa rozgrywanym w Strzegowie, w roku 1996 dopiero w finale musiał uznać wyższość rywala.

Ostatnie w swojej karierze zwycięstwo w walce o tytuł mistrza Mławy zdobył w roku 2001, pokonując w finale Marka Jóźwiaka.
Łącznie w długoletniej karierze trzynaście razy mógł się cieszyć ze zdobycia tytułu najlepszego tenisisty Mławy.

W roku 2015 ostatni raz wystąpił w tym prestiżowym turnieju. W parze z różnymi partnerami dziewięć razy wywalczył mistrzowski tytuł w grze deblowej.
W bilansie jego sportowych dokonań zapisano również sukcesy odniesione w zawodach z cyklu Grand Prix Mławy.

Między innymi w latach 2000 oraz 2003-2004, plasując się na czołowych miejscach w turniejach eliminacyjnych zapewnił sobie prawo gry w rozgrywce finałowej, gdzie dwukrotnie plasował się na pozycji wicelidera, a w roku 2004 zajął trzecie miejsce.

Janusz Dębski jest też członkiem drużyny, która uczestniczy w rozgrywkach Amatorskiej Ligi Miast, odnosząc w tych rozgrywkach wiele zwycięstw. Godne podkreślenia jest i to, że od prawie 30 lat swoją wiedzę i doświadczenie stara się przekazywać jako instruktor i trener wielu młodym ludziom, pragnącym poznać tajniki tego sportu.

Jego aktywność i zaangażowanie na tym polu były szczególnie widoczne z chwilą powstania sekcji tenisowej „As”, której był jednym z założycieli. To w latach dziewięćdziesiątych XX wieku szkółka tenisowa dla dzieci i młodzieży cieszyła się największym zainteresowaniem i popularnością.

Coraz więcej chętnych do gry

Od początku lat osiemdziesiątych grono chętnych do gry w tenisa systematycznie rosło, a uroki „białego sportu” z powodzeniem poznawali m.in. Marek Jóźwiak, Jarosław Janiszewski, Grzegorz Miałki, Tomasz Kowalczyk, Piotr Nowak, Piotr Kuczyński, Maciej Szulepa, Jerzy Dąbrowski.

Mistrzostwa Mławy i województwa ciechanowskiego, Grand Prix „Tygodnika Ciechanowskiego” czy Grand Prix Mławy przez wiele lat dawały tenisistom szansę na sprawdzenie sportowej formy, stanowiły inspirację do dalszej pracy dającej możliwość osiągania coraz lepszych wyników.

W dekadzie lat 80. tenisiści „Mławianki”, a od 1984 roku ponownie Ogniska TKKF byli ponadto uczestnikami turniejów rozgrywanych na kortach w Olsztynie, Wyszkowie, Ostrowi Mazowieckiej, Legionowie, Działdowie i Ciechanowie.
Wiele sukcesów podczas długoletniej przygody z tenisem zapisał na swoim koncie Marek Jóźwiak.

Już pod koniec lat osiemdziesiątych, w roku 1988, w turnieju finałowym Grand Prix Mławy wywalczył drugie miejsce. W kolejnych latach wielokrotnie awansował do finału w mistrzostwach Mławy. Trzy razy, w latach 2003-2004 oraz w roku 2014, był najlepszy w tym szczególnym dla tenisistów współzawodnictwie.
Z powodzeniem rywalizował w kolejnych edycjach turnieju z cyklu Grand Prix Mławy.

Po zakończeniu tych zawodów w latach 2001, 2003 i 2005 w swojej sportowej biografii mógł zapisać kolejne osiągnięcia oznaczające pierwsze miejsce w finale kończącym roczne zmagania.

W kilku cyklach rozgrywkowych plasował się na pozycji wicelidera. Sprawdzał się także w zawodach organizowanych dla deblistów. W mistrzostwach Mławy w roku 2001 zajął drugie miejsce, mistrzowski tytuł w parze z Andrzejem Merchlem wywalczył w roku 2012. Wcześniej, w roku 2004, na kortach w Olsztynie wraz z Cezarym Wtulichem odbierał puchar za zwycięstwo w turnieju z cyklu Grand Prix Mc Donald’s.

Towarzystwo Sportowe Relaks od lat organizuje mistrzostwa dla oldbojów. Marek Jóźwiak był najlepszy w roku 2019 wśród zawodników, którzy ukończyli 50 lat. Od wielu sezonów jest członkiem drużyny, która walczy o punkty w Amatorskiej Lidze Miast.

Sekcja tenisowa "As"

W kwietniu 1989 roku Janusz Dębski, Marek Jóźwiak, Jarosław Janiszewski i Jarosław Szczutowski doprowadzili do powstania przy Ognisku TKKF sekcji tenisowej „As”, która przejęła wszelkie obowiązki gwarantujące szeroką promocję tej dyscypliny wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

Sekcja początkowo liczyła 18 członków, a w szkółce tenisowej zasady tej gry poznawało i doskonaliło 16 młodych osób.

Za sprawą działań podejmowanych przez sekcję, systematycznie wzbogacano kalendarz zawodów organizowanych na obiekcie w parku miejskim, co znalazło swój konkretny wymiar szczególnie w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych.
Był to także czas, w którym mławskie korty przyciągały coraz szersze rzesze dzieci i młodzieży.

W roku 1996 odbyło się łącznie dziesięć turniejów, w tym siedem z cyklu Grand Prix , mistrzostwa Mławy seniorów, dwa turnieje deblowe.
Treningi w ramach szkółki tenisowej prowadził znany tenisista, Władysław Wiśniowski z Ciechanowa.

Bardzo szybko członkowie sekcji rozpoczęli kolejny sezon, organizując zawody oraz zajęcia dla młodzieży i dorosłych na hali.

Tytuł halowego mistrza Mławy zdobyła Agata Cioroch po wygranej z Cezarym Wtulichem, w gronie oldbojów zwyciężył Grzegorz Kieda ze Strzegowa, pokonując w finale Janusza Grochowskiego.

Osiem turniejów Grand Prix

W sezonie letnim tenisiści mogli zaprezentować swoje sportowe umiejętności w ramach ośmiu turniejów Grand Prix, mistrzostw Mławy w grze pojedynczej i w deblu, w rywalizacji deblistów w formule „stary – młody.

Ponadto o pierwszy tytuł mistrza Mławy walczyli zawodnicy do 16 i 18 roku życia, który w obu kategoriach zdobył Radosław Budzichowski.

Uwzględniając uczestników szkółki tenisowej, w sezonie letnim 1997 roku z możliwości doskonalenia i sprawdzania swojej aktualnej formy skorzystało 87 osób.
Bardzo bogaty był kalendarz imprez, jakie zaplanowała i zorganizowała sekcja „As” w roku 1998.

W okresie zimowym zorganizowano halowe mistrzostwa Mławy dla chłopców do lat 16-tu oraz dziewcząt do lat 14-tu w grze pojedynczej i deblowej. Sezon letni rozpoczęły turnieje z cyklu Grand Prix Mławy. W sześciu turniejach eliminacyjnych zwyciężali: Janusz Dębski i Wojciech Chocholski dwukrotnie, a także Cezary Wtulich i Grzegorz Kosek. W turnieju finałowym wystąpiło ośmiu tenisistów którzy zdobyli największą ilość punktów w pięciu najwyżej punktowanych turniejach. Zwyciężył Wojciech Chocholski, a kolejne miejsca wywalczyli: Cezary Wtulich, Jarosław Janiszewski i Janusz Dębski.

O tytuł mistrza Mławy wśród seniorów ubiegało się tym razem wyjątkowo mało, bo tylko ośmiu tenisistów. O ten zaszczytny tytuł walczyli ponadto chłopcy w wieku 14 i 16 lat i dziewczęta, które nie ukończyły 14 lat.

Mistrzowskie zawody zorganizowano również dla deblistów w wieku do lat 18 oraz dla licznej grupy oldbojów. Mławscy tenisiści rozegrali towarzyski mecz z drużyną z Ciechanowa, która pokonała gospodarzy 4:2. Punkty dla gospodarzy w tym spotkaniu zdobyli: Wojciech Chocholski w grze pojedynczej i wspólnie z Markiem Jóźwiakiem w deblu.

Janusz Dębski i Rafał Czochara wystąpili w jednym z turniejów o Grand Prix Ciechanowa, podczas którego mławski mistrz przegrał dopiero pojedynek finałowy z Markiem Tarnowskim.

Natomiast Radosław Budzichowski wywalczył tytuł mistrza Ciechanowa dla zawodników do 18 lat. Z inicjatywy władz Unii Wolności na korcie zorganizowano cykl turniejów, które były jedną z imprez towarzyszących wyścigowi kolarskiemu.
Kończąc ten bogaty w wydarzenia rok, młodzi tenisiści w towarzyskim meczu pokonali 4:3 drużynę z Sochocina.

W dniach 29-30 grudnia 1998 roku sekcja „As” zorganizowała miniturniej dla zawodników szkółki oraz świąteczno – noworoczny turniej dla zawodników do 18 lat.

W kalendarzu zawodów na rok 1999 zapisano zorganizowanie sześciu turniejów eliminacyjnych i zawodów finałowych z cyklu Grand Prix Mławy, mistrzostw Mławy seniorów w grze pojedynczej i deblowej, mistrzostw grodu dla oldbojów, turnieju deblowego w formule „stary – młody” oraz otwarty turniej o puchar prezesa TKKF „Relax” w Mławie.

Agata Cioroch zawodniczką „Mery”

Należy w tym miejscu podkreślić, że przywoływani wcześniej bohaterowie sportowych zmagań, Wojciech Chocholski i Cezary Wtulich, swoją przygodę na mławskim korcie rozpoczynali na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.

W tym samym czasie gra w tenisa stała się ulubionym sportem dla Sebastiana Walerysiaka oraz Agaty Cioroch, która przy braku partnerek do sportowej zabawy wśród dziewcząt, trenowała i uczestniczyła w zawodach, gdzie rywalami byli jej rówieśnicy i wyjątkowo szybko najlepsi mławscy seniorzy.

Nieodparta chęć sprawdzenia swoich sportowych umiejętności z najlepszymi tenisistkami w kraju spowodowała, że od 1993 roku była zawodniczką „Mery” Warszawa. W każdym możliwym czasie doskonaliła swoją formę na obiekcie położonym w mławskim parku, uczestnicząc w wielu turniejach organizowanych przez wspomnianą sekcję „As”.

Dodać należy, że w roku 1994, jako reprezentantka Szkoły Podstawowej nr 2 w Mławie zwyciężyła w wojewódzkich zawodach dla szkół podstawowych rozgrywanych na kortach w Ciechanowie. Już w roku 1996 postanowiła sprawdzić swoje możliwości w turnieju o mistrzostwo Mławy.

W gronie 20 uczestników doszła na poziom półfinału, zajmując ostatecznie czwarte miejsce. W roku następnym w rywalizacji na szczeblu lokalnym okazała się bezkonkurencyjna, wygrywając wszystkie turnieje organizowane przez TKKF. Na kortach ziemnych zdobyła swój pierwszy mistrzowski tytuł po zwycięstwie nad Januszem Dębskim.

Wygrała także turniej finałowy Grand Prix Mławy.
Sympatycy tenisa mieli także możliwość obejrzenia w akcji Agaty Cioroch i jej koleżanki, Ciecile Jagielniak – czołowej juniorki Francji, w meczu pokazowym z parą Janusz Dębski – Marek Jóźwiak.

Tenisistka z Mławy, reprezentująca barwy „Mery” Warszawa, odnosiła znaczące sukcesy w rywalizacji na szczeblu krajowym. W lipcu 1994 roku na turnieju w Toruniu wywalczyła trzecią lokatę, miesiąc później w Olsztynie przegrała dopiero w finale.

W roku 1994 na zawodach w Warszawie doszła także do finału, gdzie musiała uznać wyższość mistrzyni Polski do lat 16 – Tatiany Wietrzykowskiej.
Podczas Mistrzostw Polski Kadetów w Bydgoszczy , tak w grze pojedynczej, jak i deblowej zdobyła brązowe medale.

Dwa lata później, na Mistrzostwach Polski Kadetek, rozgrywanych w Poznaniu, w pojedynku ćwierćfinałowym uległa Magdalenie Grzybowskiej. Po tym turnieju otrzymała propozycję wyjazdu na treningi do USA.

O swojej przygodzie za Oceanem w rozmowie z Januszem Dębskim mówiła tak: "Oczywiście największym moim sukcesem było zdobycie Mistrzostwa Nowego Jorku juniorek (do lat 18). Brałam także udział w turniejach klasyfikacyjnych do US Open, wysoko też zaszłam w turnieju „Junior Tennis Championships”, w którym po trzech meczach eliminacyjnych znalazłam się w turnieju głównym, gdzie w pierwszej rundzie wygrałam z mistrzynią Kanady do lat 16 Melanie Marois 7:6, 7:5, następnie także z Kanadyjką mistrzynią do lat 18 Nelą Bogdanowicz 1:6, 6:0, 6:4. W trzeciej rundzie uległam Słowaczce 3:, 6:4."

Podczas kolejnego pobytu w USA wygrała m.in. stanowy turniej dla zawodniczek do lat 18, wystąpiła w międzynarodowym turnieju organizowanym przez Bollettieriego. Doświadczenie zdobyte podczas tych wyjazdów były na tyle duże, że w latach 1999 – 2000 zanotowała wiele sukcesów w rywalizacji krajowej.
c.d.n.
Janusz Grochowski, skarbnik Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej

Cezary Wtulich, Agata Cioroch i Janusz Dębski - czołowa trójka halowych mistrzostw Mławy w 1997 roku.
Zbiory J.Dębskiego

Cezary Wtulich, Agata Cioroch i Janusz Dębski - czołowa trójka halowych mistrzostw Mławy w 1997 roku.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB