środa, 4 października 2023. Imieniny Edwina, Rosławy, Rozalii

Narodowe Czytanie tym razem z „Balladami i romansami”

2022-07-14 10:07:57 (ost. akt: 2022-07-14 10:10:51)

Autor zdjęcia: prezydent.pl

Podziel się:

Ogólnopolska akcja Narodowego Czytania odbędzie się w tym roku 3 września. 2022 jest Rokiem Romantyzmu Polskiego, w związku z czym czytanym dziełem będą „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – jednego z najwybitniejszych przedstawicieli tej epoki.

Do lektury zachęca Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda: „Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa” – pisze w swoim liście.

„Ballady i romanse” to zbiór poezji Adama Mickiewicza, który został wydany dwieście lat temu w Wilnie. Dzieło to zapoczątkowało w Polsce epokę romantyzmu. Do najbardziej znanych utworów z tego cyklu należą „Romantyczność”, „Pani Twardowska”, „Powrót taty”, „Świtezianka” oraz inne dojrzałe, a jednocześnie młodzieńcze wiersze.

„Zachwycają wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i mądrą prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane. Niezwykła wrażliwość, wspaniałe wyczucie języka i wyobraźnia genialnego poety sprawiły, że „Ballady i romanse” są esencją polskiego romantyzmu” – pisze Prezydent RP Andrzej Duda.
Patronat honorowy nad Narodowym Czytaniem sprawuje Para Prezydencka.
Joanna Dorota Kucińska


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB