Niedziela, 26 marca 2023. Imieniny Dory, Olgi, Teodora

W sobotę w Mławie Dzień Handlowca

2022-05-11 09:00:00 (ost. akt: 2022-05-11 09:24:10)

Autor zdjęcia: materiały organizatora

Podziel się:

18 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, ustanowiony w 1983 r. przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków. Stał się on przyczynkiem do zorganizowania przez Stowarzyszenie Mława Miasto Zabytkowe 14 maja Dnia Handlowca.

Stowarzyszenie Mława Miasto Zabytkowe zaprasza na Dzień Handlowca w sobotę 14 maja 2022 r. Wydarzenie stanowi ukłon w stronę Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków i ma na celu upowszechnianie wiedzy na temat najciekawszych zjawisk, które możemy zaobserwować w XX-wiecznej architekturze Mławy.

Spotykamy się w sobotę 14 maja o godzinie 12:00 przed Miejskim Domem Kultury w Mławie. W pierwszej części wydarzenia odbędzie się spacer po śródmieściu. W trakcie postaramy się zwrócić uwagę na wybrane przykłady XX-wiecznej architektury Mławy, a zaproszeni goście przedstawią historie z życia obiektów.

Spacer uatrakcyjnią przygotowana na tę okazję mapa – miniprzewodnik po Mławie oraz możliwość wykonania na koszulce grafiki z wizerunkiem tzw. Handlowca. Punkt z produkcją nadruków będzie poprowadzić Henryk Kwiatek z warszawskiej Kwiaciarni Grafiki. W związku z tym, warto zabrać ze sobą dodatkowy t-shirt, najlepiej w jasnym kolorze.

Twarzą wydarzenia został przywołany wyżej Handlowiec, czyli znajdujący się przy ul. Chrobrego 7, powojenny dom towarowy. To najmłodszy lokalny zabytek i jeden z najmłodszych zabytków Mazowsza oraz jeden z dwóch tego typu obiektów w kraju, które mogą pochwalić się indywidualną ochroną konserwatorską. Dlatego w trakcie wydarzenia organizatorzy podejmą próbę nieco szerszego spojrzenia na tematykę powojennych obiektów handlowych.

O godzinie 16:00 w sali konferencyjnej MDK, w bloku prelekcji, opowiedzą o „Mławie – mieście handlarzy”, a zaproszeni goście przedstawią przypadki olsztyńskiego i lubelskiego domów towarowych oraz podzielą się doświadczeniami w związku z działaniami zmierzającymi do ich ochrony.
Organizatorzy podejmą również próbę przeglądu tego typu obiektów znajdujących na się terenie kraju.

Wydarzenie dopełni wystawa grafik ilustrująca architektoniczne motywy w twórczości Pawła Kłudkiewicza i Henryka Kwiatka w foyer Miejskiego Domu Kultury, a także „Jazz w Kosmosie”, czyli koncert sekstetu Wonky Town – sala kina.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Mława Miasto Zabytkowe. Partnerem wydarzenia został Miejski Dom Kultury w Mławie. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki.

Projekt jest finansowany ze środków Urzędu Miasta Mława, patronat nad nim sprawuje Burmistrz Miasta Mława. Pomysłodawcą i kuratorem wydarzenia jest Bartłomiej Ponikiewski.
Informacja Stowarzyszenia Mława Miasto Zabytkowe

Ciekawostki:
Dzień Handlowca, Dzień Pracownika Handlu – święto obchodzone w Polsce 2 lutego. Za czasów PRL-u pracownicy handlu świętowali w pierwszą niedzielę po 29 stycznia.Święto obchodzone jest również w innych krajach, w różnych terminach, np. w Islandii - w 1. poniedziałek sierpnia (źródło wikipedia).

18 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, ustanowiony w 1983 r. przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków (ICOMOS). To święto wszystkich, którzy wkładają wiele wysiłku w ratowanie zabytków i opiekę nad nimi – konserwatorów, historyków sztuki i architektury, urbanistów, archeologów i przedstawicieli innych zawodów pracujących na rzecz ochrony zabytków, a także wszystkich odpowiedzialnych właścicieli, opiekunów i zarządców zabytkowych obiektów dziedzictwa kulturowego. (źródło gov).

Program wydarzenia:
12:00 – 14:30 Spacer po śródmieściu Mławy (początek: wejście główne do Miejskiego Domu Kultury, ul. Stary Rynek 13)
15:00 – 16:00 Przerwa obiadowa
16:00 – 18:00 Prelekcje zaproszonych gości (sala konferencyjna Miejskiego Domu Kultury)
18:00 – 18:30 Oprowadzanie po wystawie plakatów (foyer Miejskiego Domu Kultury)
18:30 – 20:00 Jazz w Kosmosie. Koncert sekstetu Wonky Town (Kino Kosmos)

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB