Poniedziałek, 29 maja 2023. Imieniny Benity, Maksymiliana, Teodozji

Spektakl z ekologicznym przesłaniem

2022-04-28 08:40:00 (ost. akt: 2022-04-28 08:49:31)

Autor zdjęcia: Krzysztof Napierski

Podziel się:

Najsłynniejsze fragmenty „Baśni z 1001 nocy” w wydaniu ekologicznym oglądają najmłodsi mieszkańcy Mławy. Spektakl jest pokazywany w szkołach i MDK od 26 do 29 kwietnia. Przedstawienie ma na celu przede wszystkim przybliżenie młodym widzom idei zero waste.

Z okazji Dnia Ziemi, Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski zaprosił dzieci w wieku 5-10 lat na promujący ideę zero waste spektakl ekologiczny „Aladyn – na ratunek światu”. Zaproszeni do Mławy aktorzy wystawiają go od 26 do 29 kwietnia 2022 r. w tutejszych szkołach podstawowych i w Miejskim Domu Kultury.

Spektakl w reżyserii i do scenariusza Aleksandry Kowalczyk jest nietuzinkową adaptacją jednego z najsłynniejszych fragmentów „Baśni z 1001 nocy”.

Jego główny bohater – Aladyn – to biedny chłopak zamieszkujący piękne, lecz bardzo zanieczyszczone królestwo. Na ulicach zalegają tony odpadów, wody są zanieczyszczone, a w powietrzu unoszą się toksyczne opary. Widać wyraźnie, że pomimo panującego niedostatku, marnowane są ogromne ilości żywności i innych dóbr.

Ciężkie życie chłopca ma szansę odmienić się wraz ze znalezieniem niezwykłej lampy, z której wydostaje się Dżin i chce spełnić jego trzy życzenia. Jednak bohater sztuki zamiast bogactw i szczęścia, woli uratować Ziemię przed nadciągającą nieuchronnie katastrofą ekologiczną (i tym samym zdobyć serce księżniczki Dżasminy).

Przedstawienie ma na celu przede wszystkim przybliżenie młodym widzom idei zero waste, polegającej na maksymalnym zmniejszeniu ilości generowanych odpadów oraz dbałości o zasoby naturalne. Dzieci poznają zasady 5R (odnawiaj, redukuj, użyj ponownie, przetwórz, kompostuj) oraz zaznajamiają się z zagadnieniami związanymi z selektywną zbiórką odpadów i recyklingiem.

Spektakl w szkołach i MDK-u wystawia na zlecenie Miasta Mława Krakowskie Biuro Promocji Kultury.
KN/KSM, KBPK


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB