Czwartek, 19 maja 2022. Imieniny Celestyny, Iwony, Piotra

Nowy szlak turystyczny jeszcze w tym roku

2022-04-08 09:19:33 (ost. akt: 2022-04-08 09:26:40)
Przedstawiciele Mławy i gmin

Przedstawiciele Mławy i gmin

Autor zdjęcia: Materiały UMM/Krzysztof Napierski

Podziel się:

Burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski podpisał 5 kwietnia porozumienie oraz umowy o udzielenie dotacji celowej z wójtami czterech sąsiednich gmin, przez które będzie przebiegał nowy szlak turystyczny. Wkrótce miasto podpisze umowę z jego wykonawcą i rozpoczną się prace w terenie. Szlak ma być gotowy jeszcze w tym roku.

Projektowany szlak turystyczny będzie przebiegał przez linię walk wrześniowych 1939 r. na terenie miasta Mława oraz gmin Iłowo-Osada, Lipowiec Kościelny, Szydłowo i Wieczfnia Kościelna, w tym na terenie Nadleśnictwa Dwukoły, w oparciu o przebieg już istniejącego szlaku walk wrześniowych 1939 roku, wyznaczonego przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w latach 80. XX wieku (mapa z przebiegiem szlaku i zaznaczonymi interesującymi miejscami stanowi załącznik do niniejszej informacji). Jego długość wyniesie ok. 51,3 km.

Pierwszym ważnym krokiem na drodze do powstania szlaku było podpisanie 14 września 2021 r. przez Burmistrza Miasta Mława Sławomira Kowalewskiego, Wójta Gminy Iłowo-Osada Sebastiana Cichockiego, Wójta Gminy Lipowiec Kościelny Jarosława Goschorskiego, Wójta Gminy Szydłowo Grzegorza Rochnę, Wójta Gminy Wieczfnia Kościelna Mariusza Gębalę i Nadleśniczego Nadleśnictwa Dwukoły Jaromira Skrzypeckiego listu intencyjnego, którego sygnatariusze zadeklarowali wzajemną współpracę przy przygotowaniu, realizacji, współfinansowaniu i promocji szlaku.

Podczas zorganizowanej 5 kwietnia 2022 r. w sali na piętrze Miejskiego Domu Kultury w Mławie konferencji burmistrz i wójtowie gmin podpisali przyjęte wcześniej przez rady wszystkich wymienionych samorządów porozumienie międzygminne precyzujące zakres ich współpracy w ramach tworzenia szlaku.

Jak wskazuje porozumienie, poszczególne gminy będą partycypowały w kosztach przedsięwzięcia o szacunkowej łącznej wartości 55 999 zł.

Udział finansowy gmin będzie proporcjonalny do długości poszczególnych odcinków szlaku położonych na ich terenie. Gminy zabezpieczyły w swoich budżetach na 2022 r. środki na realizację tego projektu.

W trakcie tej samej konferencji burmistrz, wójtowie i skarbnicy każdej z gmin podpisali również umowy o udzielenie Miastu Mława dotacji celowych na realizację projektu pod nazwą „Utworzenie szlaku turystycznego na terenie gmin Mława, Iłowo-Osada, Lipowiec Kościelny, Szydłowo i Wieczfnia Kościelna”.

Po przekazaniu miastu dotacji, będzie ono mogło wyłonić wykonawcę szlaku i podpisać z nim umowę. UMM przewiduje, że zadanie zostanie zakończone jeszcze w tym roku, a jeśli nic nie stanie na przeszkodzie – nawet tego lata.

Szlak zostanie profesjonalnie oznaczony i pojawią się na nim tablice informacyjne poświęcone najciekawszym miejscom. Powstanie także aplikacja mobilna z mapą szlaku i bazą informacji na jego temat.
Więcej zdjęć na profilu facebookowym M Miasto Mława.
Krzysztof Napierski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB