Wtorek, 30 maja 2023. Imieniny Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

Piano Day w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej [zdjęcia]

2022-04-04 09:20:55 (ost. akt: 2022-04-04 09:26:31)

Autor zdjęcia: fot. materiały MZZ

Podziel się:

Muzeum po raz trzeci celebrowało międzynarodowe święto fortepianu. W ramach wydarzenia podczas koncertu głównego wystąpił Miro Kępiński, dla szkół zagrał Maciej Pajorek.

W sobotę 26 marca 2022 r. Miro Kępiński - utytułowany kompozytor muzyki filmowej, producent, performer, laureat licznych nagród - wykonał utwory, które skomponował do filmów „In This Gray Place”, „Night Shift”, „The Wounds We Cannot See” oraz „Furioza”. Muzyce towarzyszyła prezentacja.

Druga część tegorocznych obchodów Piano Day odbyła się we wtorek, 29 marca 2022 r. Przed uczniami mławskich szkół wystąpił Maciej Pajorek – wykładowca w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Mławie, zwycięzca wielu konkursów oraz uczestnik kursów pianistycznych w Polce i za granicą.

Publiczność miała okazję wysłuchać w jego wykonaniu dzieł Fryderyka Chopina, Józefa Haydna, Ignacego Paderewskiego, Domenico Scarlattiego oraz Claude’a Debussy’ego. W koncertach wzięła udział młodzież z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Mławie, Zespołów Szkół nr 3 i 4 w Mławie oraz szkoły muzycznej.

Wydarzenia prowadziła Barbara Zaborowska, Dyrektor Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie.

Piano Day zrodziło się w 2015 roku z inicjatywy pianisty i kompozytora Nilsa Frahma, który zapragnął „celebracji pianina i wszystkiego, co się z nim wiąże: wykonawców, kompozytorów, tych, którzy pianina konstruują, stroją, ich innowatorów, ale przed wszystkim słuchaczy”.

Wydarzenie obchodzone jest na całym świecie 88 dnia każdego roku, co nawiązuję do liczby klawiszy instrumentu.
Materiały MZZ


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB