środa, 10 sierpnia 2022. Imieniny Bianki, Borysa, Wawrzyńca

Promocja albumu Wojciecha Rutkowskiego w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej

2022-04-01 16:38:08 (ost. akt: 2022-04-01 16:40:50)

Autor zdjęcia: materiały organizatora

Podziel się:

Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie zaprasza na promocję wydawnictwa „Malarstwo 1966 – 2021” Wojciecha Rutkowskiego, która odbędzie się w czwartek, 7 kwietnia 2022 r. o godz. 17:00.

Publikacja, której wydawcą jest muzeum, podsumowuje 55 lat pracy twórczej malarza - od ponad dwudziestu lat mieszkającego i tworzącego w naszym mieście.

Promocji towarzyszyć będzie minirecital Iwony Siwiec, sopranistki, nauczycielki w klasie skrzypiec w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Mławie z akompaniamentem Anna Gwardy, nauczycielki w klasie fortepianu PSM.

Wojciech Rutkowski urodził się 1 maja 1943 roku w Warszawie. Wyrastał w rodzinie o tradycjach malarskich, jest synem artysty malarza Włodzimierza Rutkowskiego. W latach 1962 – 1968 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

W 1968 roku uzyskał dyplom z malarstwa, w pracowni prof. Tadeusza Dominika i prof. Ireny Wilczyńskiej, dyplom z architektury wnętrz u prof. Jana Kurzątkowskiego.

Maluje głównie pejzaże olejne, ale również sceny rodzajowe, martwe natury oraz portrety. Operuje też pastelami i akwarelami.
Miał około czterdziestu indywidualnych wystaw, w tym największe w Warszawie, Delhi, Nowym Jorku, Hamburgu, Wiedniu i Wiesbaden, oraz Düseldorfie, około 80 wystaw zbiorowych, okręgowych i poplenerowych.

Artysta jest członkiem rzeczywistym ZPAP, został też odznaczony Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury.
Liczne prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą, np. w Wielkiej Brytanii, Australii, Austrii, Szwecji, Egipcie, Włoszech, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii i Indiach oraz w muzeach w Ciechanowcu, Przysusze, Szydłowcu, Opinogórze, Głogówku, na Alasce i w Paryżu.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB