Piątek, 12 sierpnia 2022. Imieniny Hilarii, Juliana, Lecha

Oddał oszustom ponad 40 tysięcy złotych

2022-02-08 12:54:31 (ost. akt: 2022-02-08 12:58:53)

Autor zdjęcia: Pixabay

Podziel się:

63-letni mławianin zauważył w Internecie reklamę firmy brokerskiej i skontaktował się z nią. Nie wiedział, że kontaktuje się z oszustami. Stracił ponad 40 tysięcy złotych.

Oszuści, posługujący się metodą na „zdalny pulpit” oraz wykorzystujący zainteresowanie giełdą i rynkiem kryptowaluty, wciąż działają i okradają kolejne osoby.

Przekonał się o tym ostatnio 63-letni mławianin. Mężczyzna zauważył w Internecie reklamę firmy brokerskiej i skontaktował się z nią. Nie wiedział, że kontaktuje się z oszustami. Stracił ponad 40 tysięcy zł.

Jak wynika ze wstępnych ustaleń, mławianin skorzystał z reklamy firmy brokerskiej, którą zauważył w Internecie i poprosił o kontakt. Chciał zainwestować w akcje firm i rynek kryptowalut, by pomnożyć swoje pieniądze.

Oszuści namówili go do zainstalowania na swoim komputerze oprogramowanie do obsługi zdalnego pulpitu. Przedstawili plan inwestorski i zachęcili do dokonywania kolejnych wpłat przez następnych kilka tygodni.

W sumie mławianin zainwestował ponad 40 tysięcy zł. Przy próbie wypłaty zgromadzonych środków, kontakt z firmą nagle się urwał. Oszukany mężczyzna powiadomił Policję.

Policja ostrzega – oszuści chętnie wykorzystują metodę „na zdalny pulpit”, instalowany na komputerze lub w telefonie komórkowym.

Internetowi przestępcy posługują się różnymi wariantami, chodzi jednak o to, by skłonić ofiarę do zainstalowania programu zdalnej obsługi komputera a potem realizacji kolejnych przelewów.

Najczęściej wykorzystywanym przez oszustów wariantem, jest namawianie ofiary do skorzystania z usługi, umożliwiającej szybkie pomnożenie gotówki.

Co robić?

- przede wszystkim kieruj się zdrowym rozsądkiem. Obietnica superatrakcyjnej inwestycji, to najczęściej metoda działania oszustów;
- pamiętaj, tylko posiadacz konta może się do niego logować i wykonywać transakcje. NIGDY NIKOMU nie udostępniaj swojego konta bankowego i danych logowania;

- jeśli „konsultant” proponuje Ci zainstalowanie oprogramowania do obsługi zdalnego pulpitu, możesz być pewien, że to oszustwo;
- jeśli osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania Twoich danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania rozłącz się i zadzwoń do biura obsługi klienta Twojego banku.
Informacja KPP

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB