Poniedziałek, 3 października 2022. Imieniny Bogumiła, Gerarda, Józefy

Wystawa „Archiwa Rodzinne Niepodległej..." w Mławie

2022-02-08 10:54:26 (ost. akt: 2022-02-08 11:22:30)

Autor zdjęcia: materiały AP

Podziel się:

Wystawa „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej” dotarła do Mławy na 103. urodziny archiwów państwowych. To wyjątkowe wydarzenie. Ekspozycję będzie można oglądać w Parku Miejskim do 4 marca 2022 r.

Wystawa „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej” podróżuje po całej Polsce. Była już w Warszawie, Łodzi, Rzeszowie, Sanoku i Przemyślu, teraz dotarła do Mławy. Można ją oglądać do 4 marca w Parku Miejskim (od strony ul. Żeromskiego, przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego).

Składa się ze starych fotografii oraz dokumentów rodzinnych. Jak czytamy na profili Facebook Archiwum Państwowego w Warszawie Oddział w Mławie: "Wystawa oddaje głos zwykłym ludziom - bohaterom sprzed wieku i ich rodzinom. Śledząc ekspozycję, zajrzycie do ich domowego ogniska i poznacie codzienne życie, a także zwyczaje, rozrywki i modę czasów II RP.

Wystawa przeniesie Was w czasie, gdzie odwiedzicie dawne rodziny chłopskie i arystokratyczne, o różnorodnym pochodzeniu, kulturze i przekonaniach religijnych. Poznacie również niezwykłe kobiety z tamtych lat i dowiecie się, jaki był ich udział w odbudowie niepodległej Polski. Ekspozycja ilustruje także burzliwe losy naszych rodaków podczas obrony i w walce o kształt odrodzonej Ojczyzny.

Wystawa powstała na podstawie materiałów ze zbiorów rodzinnych, przekazanych przez licznych darczyńców do zasobu Archiwów Państwowych w całej Polsce. Projekt ekspozycji, przygotowany przez studio Podpunkt, nominowany został do Polish Graphic Design Awards – konkursu na najlepsze polskie projekty komunikacji wizualnej."

Wystawa jest efektem akcji Archiwa Rodzinne Niepodległej, zainaugurowanej przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych jeszcze w roku 2019. Jak czytamy "akcja ta ma na celu zwrócenie uwagi na znaczenie pamiątek rodzinnych nie tylko w wymiarze osobistym, ale także społecznym".

Na czym polega? "Do wszystkich archiwów państwowych w całym kraju przyjmowane są od darczyńców pamiątki rodzinne w postaci fotografii, dyplomów i dokumentów. W oparciu o przekazane do sieci archiwów zbiory rodzinne, fotografie, dokumenty i inne pamiątki, powstała wystawa".

Ekspozycja została podzielona na pięć głównych działów tematycznych. Ukazuje różne dziedziny życia dawnych rodzin o zróżnicowanym pochodzeniu, statusie społecznym i materialnym oraz poglądach religijnych.

Kuratorem wystawy jest dr hab. Anna Krochmal z Departamentu Popularyzacji Działalności Archiwalnej Naczelnej Dyrektora Archiwów Państwowych.
Wystawa realizowana jest w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej: archiwarodzinne.gov.pl Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017–2022.

Warto wspomnieć, że otwarcie wystawy w Mławie zbiegło się ze 103. rocznicą powstania archiwów państwowych. To 7 lutego 1919 roku Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał Dekret o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami, dając fundament do budowy i rozwoju Archiwów Państwowych w niepodległej Polsce.
Źródło: Archiwum Państwowe


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB