Poniedziałek, 4 lipca 2022. Imieniny Aureli, Malwiny, Zygfryda

Żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady OT na kursie z brytyjskimi instruktorami

2022-01-31 12:17:42 (ost. akt: 2022-02-01 09:31:36)

Autor zdjęcia: Materiały 5MBOT

Podziel się:

W sobotę zakończył się polsko – brytyjski kurs adresowany do podoficerów Wojsk Obrony Terytorialnej. Instruktorami byli brytyjscy żołnierze z Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Polsce, a wzięli w nim udział także mazowieccy terytortialsi.

Kurs adresowany był do podoficerów oraz kandydatów do tego korpusu. W jego organizację zaangażowała się 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej oraz brytyjscy żołnierze z Royal Dragoon Guards, którzy stacjonują w Polsce w ramach Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

W kursie wzięli udział gospodarze kursu, czyli żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, a także 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej i 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Zajęcia trwały sześć dni. Odbywały się na obiekcie treningowym podlaskich terytorialsów oraz na terenie poligonu w Orzyszu.

W ramach kursu terytorialsi, pod okiem brytyjskich instruktorów, ćwiczyli atak sekcją lekkiej piechoty, taktykę w terenie zurbanizowanym, rozpoznanie obiektu, działanie na punkcie kontrolnym, strzelania na trenażerze przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin, a także przywództwo i dowodzenie.

Ostatnie dwa dni poświęcone były na ćwiczeniu na interaktywnym symulatorze VBS procedury "call for fire", czyli wezwania wsparcia artylerii. W sobotę w Bemowie Piskim odbyło się wręczenie certyfikatów uczestnikom szkolenia.

W Wojskach Obrony Terytorialnej podoficerowie są ważnym ogniwem szkoleniowym, dowodzą sekcjami lekkiej piechoty, które stanowią podstawowy element bojowy formacji, dlatego tak ważne jest szkolenie ich na najwyższym poziomie.
Aneta Szczepaniak, rzecznik prasowy 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB