Czwartek, 27 stycznia 2022. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Oddano do użytku zmodernizowaną drogę Bogurzynek – Mdzewo

2021-12-21 08:34:21 (ost. akt: 2021-12-21 08:50:25)
Uroczyste otwarcie drogi odbyło się w Dąbrowie

Uroczyste otwarcie drogi odbyło się w Dąbrowie

Autor zdjęcia: materiały starostwa powiatowego

Podziel się:

Od 15 listopada mieszkańcy dwóch gmin - Strzegowo i Wiśniewo mogą korzystać już z wyremontowanej drogi relacji Bogurzynek – Mdzewo. W poniedziałek 13 grudnia odbyło się jej oficjalne otwarcie. Łączny koszt podzielonej na dwa etapy inwestycji to ponad 27, 4 mln zł.

Na uroczystości, która odbyła się w Dąbrowie przybyli przedstawiciele parlamentu, władz województwa mazowieckiego, powiatu mławskiego, gminy Wiśniewo i Strzegowo oraz osoby reprezentujące wykonawcę.

Przybyłych przywitali Starosta Mławski Jerzy Rakowski oraz dyrektor Wydziału Oświaty i Zdrowia Bożena Tomkiel.

Jerzy Rakowski zwracając się do przybyłych dziękował przedstawicielom parlamentu za pomoc w pozyskiwaniu środków na te dwie inwestycje, a szczególnie Poseł na Sejm RP Annie Cicholskiej, która jak stwierdził bardzo mocno zabiegała o to by pieniądze na te zadania do powiatu spłynęły.

Podziękował także dyrekcji i pracownikom Powiatowego Zarządu Dróg oraz przedstawicielom firmy STRABAG wykonawcy inwestycji.

Podkreślił też, że to największa inwestycja nie tylko drogowa w historii powiatu mławskiego i bardzo potrzebna.

Dodał również, iż jest to 10 kilometrów drogi z najnowocześniejszymi rozwiązaniami.

W swej wypowiedzi starosta powiatu mławskiego, chwaląc bardzo dobre wykonanie drogi, zwrócił się też do młodych kierowców, by z niej rozsądnie korzystali, bo obecny jej stan może kusić do rozwijania nadmiernych prędkości.

Natomiast Sylwester Dąbrowski, wicewojewoda mazowiecki, dodał że wcześniej, w momencie gdy był wójtem, tak dużych pieniędzy samorządy nie otrzymywały.

Zaznaczył również, iż takie inwestycje drogowe są ważne dla mniejszych, szczególnie wiejskich, samorządów.

Zwrócił też uwagę na to, że droga to podstawa egzystencji w danej miejscowości. — To przecież komunikacja do szkoły, pracy, kościoła, do ośrodka zdrowia. Bez tego nie byłoby rozwoju — mówił.

W imieniu ministra Macieja Małeckiego głos zabrał jego przedstawiciel Michał Orliński. Podkreślił szczególnie wagę funduszy rządowych, dzięki którym mogą powstawać takie inwestycje.

Głos zabrali również wójtowie gminy Strzegowo Wiesław Zalewski i Wiśniewo Grzegorz Woźniak.

Obaj podkreślili znaczenie drogi dla obu gmin. Wyrazili swoje zadowolenie, że poprawi się bezpieczeństwo i warunki jej użytkowania. W imieniu mieszkańców dziękowali za wsparcie finansowe i realizację zadania.

Na znaczenie tych dróg dla gmin zwrócił uwagę również, przemawiający do zebranych senator RP Jan Maria Jackowski, podkreślając znaczenie programów jakie obecnie funkcjonują, a są skierowane do samorządów, by te mogły pozyskiwać środki na właśnie takie inwestycje.

Życzył też samorządowcom dalszych sukcesów i realizacji kolejnych inwestycji.

Wyremontowany odcinek drogi przebiegający przez dwie gminy tj. Strzegowo i Wiśniewo ma ponad 10 km a dokładnie 10695, 77 m.

Remont przebiegał w dwu etapach pod nazwą "Poprawa spójności komunikacyjnej z siecią drogową TEN-T i zwiększenie dostępności zewnętrznej i wewnętrznej powiatu mławskiego poprzez rozbudowę drogi powiatowej Bogurzynek – Mdzewo nr 2343W o łącznej długości 7657 m, wraz z remontem mostu na rzece Sewerynce w m. Kowalewko" i „Rozbudowa drogi powiatowej Bogurzynek - Mdzewo nr 2343W w miejscowościach Kowalewo, Kowalewko, Dąbrowa - Etap II”.

Pierwszy kosztował 18 525 130,82 zł. Z czego na tą inwestycję powiat mławski pozyskał dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości 14 820 104,00 zł.

Poza tym Strzegowo partycypowało w kosztach, przeznaczając w swym budżecie na ten cel 1126 036 zł. Gmina Wiśniewo również się dołożyła kwotą 710 398 zł.

Wkład własny powiatu natomiast wyniósł 1 868 592,82 zł. Drugi natomiast 8 879 056,60 zł brutto.

Na tą inwestycję powiat otrzymał dofinansowanie w wysokości 6 215 339, 62 zł również z Rządowego Fundusz Rozwoju Dróg.

Partycypowały w kosztach podobnie jak w poprzednim wypadku gmina Strzegowo kwotą 766 428,00 zł i Wiśniewo kwotą 565 430,00 zł. Wkład własny powiatu zaś wyniósł 1331 858,98 zł.

Całkowita wartość obydwu zadań to 27 404 187,42 zł
Informacja starostwa


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB