Piątek, 22 września 2023. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

HISTORIA MŁAWSKIEJ SIATKÓWKI (cz. 2.)

2021-11-23 09:40:00 (ost. akt: 2021-11-23 09:52:59)
Zespół Lumbago - 1976 rok.  Zbiory prywatne autora

Zespół Lumbago - 1976 rok. Zbiory prywatne autora

Autor zdjęcia: Fot. Zbiory prywatne autora

Podziel się:

Dzisiaj druga część tekstu autorstwa Janusza Grochowskiego, skarbnika Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej, przybliżającego nam mławską siatkówkę.

W roku 1980 „Tygodnik Ciechanowski” przy prezentacji mławskiego klubu o sekcji piłki siatkowej napisał: "W ubiegłym roku drużyna siatkówki powstała z fuzji zespołu TKKF i klubowego, wywalczyła awans do ligi międzywojewódzkiej.

W II rundzie rozgrywek zajęła 5 miejsce w tabeli ( na 10 drużyn ) i wszystko wskazuje na to, że mniej więcej taką samą pozycję wywalczy w tym roku.

Najlepszymi zawodnikami sekcji, w której trenuje 40 zawodników, są: Jan Świderski – kapitan pierwszej drużyny i dobry wychowawca młodzieży oraz Wojciech Sztando – wychowanek klubu.

Trenerem drużyny jest Bolesław Skolimowski- nauczyciel wf z Liceum Ogólnokształcącego w Mławie. Szkoła ta jest tradycyjnym zapleczem jeśli chodzi o nabór młodzieży i użycza sali gimnastycznej na treningi i mecze drużyny. Największe zainteresowanie budzą zawsze derby województwa – mecze ze „Zrywem Pułtusk".

W debiucie na parkietach III ligi barw „Mławianki bronili: Jan Świderski, Tadeusz Dobrowolski, Andrzej Musiał, Leszek Kuligowski, Włodzimierz Samulski, Wojciech Sztando, Wiesław Szulc, Wisław Wawrzyniak, Waldemar Więcek, Piotr Łazowy, Krzysztof Dymkowski, w pojedynczych meczach juniorzy: Marek Zieliński i Jacek Pala. Od jesieni 1981 roku drużynę zasilili: Andrzej Zejer, Marek Mikielewicz, Cezary Wtulich, Marek Kwilman.

Zespół prowadzony przez Zdzisława Reksa w dwóch kolejnych sezonach plasował się na pozycji wicelidera, co promowało go do walk barażowych o II ligę.
W roku 1982 mławski team pojechał na zawody do Kielc. W bezpośredniej konfrontacji teamy „Orła” Łódź, AZS Biała Podlaska i AZS Kielce okazały się lepsze od „Mławianki”.

Po zakończeniu następnego sezonu droga do wyższej klasy rozgrywkowej rozpoczynała się w Kętrzynie. W gronie sześciu drużyn „Mławianka” uplasowała się na trzeciej pozycji.

Podczas tego turnieju mławska drużyna pokonała 3:0 AZS Białystok i „Wigry” Suwałki, po 0:3 przegrała z „Maratonem” Warszawa i „Granicą – Farel” Kętrzyn oraz 2:3 z „Mirkowem” Warszawa.

Jednak ta porażka nie mogła przesłonić podstawowego faktu, że był to najlepszy występ „Mławianki” w dotychczasowej historii startów w walce o mistrzowskie punkty.

W tym czasie o sportowym poziomie mławskich siatkarzy decydowali: Wojciech Sztando, Andrzej Zejer , Marek Mikielewicz, Marek Zieliński, Marek Kwilman, Cezary Wtulich, Tomasz Kowalczyk, Krzysztof Dymkowski, Andrzej Więckowski, Mirosław Wódkiewicz, Andrzej Kask i Wojciech Kask.

We wrześniu 1983 roku mławską drużynę zasilili: Krzysztof Trzaska i Andrzej Mickiewicz, do tego momentu reprezentujący „Gwardię” Szczytno.

Analizując wydarzenia, jakie towarzyszyły występom mławskich siatkarzy, należy zauważyć, że były takie mecze, które w sposób szczególny mobilizowały zawodników i wyzwalały dodatkowe emocje wśród kibiców.

Jak wcześniej podkreślał dziennikarz „Tygodnika Ciechanowskiego” bardzo emocjonujący przebieg miały spotkania z zespołem z Pułtuska, o czym donosiła prasa m.in. w grudniu 1983 roku, pisząc: "W Pułtusku w drugiej kolejce rundy rewanżowej rozgrywek o mistrzostwo III ligi doszło do spotkania dwóch naszych reprezentantów: Nadnarwianki i Mławianki.

Derby województwa były niezwykle zacięte i dostarczyły kibicom, szczelnie wypełniającym salę gimnastyczną, wielkich emocji. W sobotę siatkarski maraton trwał aż 2 godziny i 10 minut.

O zaciętości i wyrównanej walce świadczą wyniki uzyskane w poszczególnych setach: 15:12 i 16:14 dla gospodarzy.

Następne dwa wygrała Mławianka do 10 i 11. W rozstrzygającym 5 secie skuteczniejsza jest Nadnarwianka i pieczętuje swoje pierwsze zwycięstwo nad Mławianką wygraniem seta 15:11. Emocje i nerwy udzielały się także zawodnikom.

Za komentowanie decyzji sędziego Mławianka została upomniana 2 żółtymi kartkami. Mecz rewanżowy był niemniej wyrównany. Trudy sobotniego pojedynku lepiej znieśli siatkarze z Mławy. Oni też objęli prowadzenie 2:0, wygrywając obydwa sety do 7. W trzecim lepsza jest Nadnarwianka – 15:9.

W czwartym kilkakrotnie obejmuje prowadzenie. W końcówce lepsi byli jednak Mławianie i zwyciężają 15:13. W drużynie Mławianki trener Nadnarwianki – Józef Gryc wyróżnił Wojciecha Sztando i Krzysztofa Trzaskę. W swoim zespole najwyżej ocenił grę Dariusza Ebla".

Wiele emocji, tak u zawodników, jak i kibiców, wywołały mecze z „Granicą” Kętrzyn, która w większości zwycięsko kończyła spotkania z „Mławianką”. Mimo to każda kolejna odsłona miała swoją dramaturgię, a jedno ze spotkań rewanżowych sezonu 1983/1984 przyniosło sukces miejscowym.

Po tym pojedynku „Tygodnik Ciechanowski” napisał: "Wiele emocji i radości dostarczyli swoim kibicom siatkarze „Mławianki” w sobotni wieczór. Po bardzo dobrej grze, nie oddając rywalom nawet jednego seta, zwyciężyli swoich tradycyjnych rywali Granicę Kętrzyn 3:0.

Podstawą sukcesu z bardzo groźnym rywalem był przede wszystkim bardzo szczelny blok. Siatkarze z Kętrzyna nie mogli znaleźć żadnego lekarstwa i zeszli z parkietu pokonani w poszczególnych setach 15:7, 15:12 i 15:13.

Na szczególne wyróżnienie w drużynie „Mławianki” zasłużyli: Andrzej Mickiewicz, Wojciech Sztando i Krzysztof Trzaska".

Czwarta pozycja na zakończenie rozgrywek była jednak daleka od oczekiwań, znacznie odbiegała od osiągnięcia naznaczonego celu, jakim miał być awans do wyższej klasy rozgrywkowej.

W kolejnych dwóch sezonach było znacznie gorzej, zarówno sportowo jak i organizacyjnie. Z niejasnych przyczyn do rozgrywek w sezonie 1986/1987 zespół seniorów nie został zgłoszony.

Przez szereg kolejnych lat dobre tradycje podtrzymywała drużyna TKKF „Relaks”, walcząc z powodzeniem na wielu imprezach w wymagającej obsadzie.

W roku 1987 podczas turnieju o Puchar Prezydenta Ciechanowa zajęli drugie miejsce, ustępując tylko zespołowi TKKF „Petrochemia” Płock. Na tym samym turnieju w roku 1991 rywalizację przegrali tylko z siatkarzami TKKF „Jaroty” Olsztyn.

W kwietniu 1993 roku sekcja piłki siatkowej kolejny raz zagościła w „Mławiance”, dzięki czemu już na parkiecie sali Szkoły Podstawowej nr 7, drużyna mogła zaprezentować kibicom swoją sportową wartość.

Po latach przerwy w klubowym teamie ponownie wystąpili: Wojciech Sztando, Cezary Wtulich, Krzysztof Dymkowski, Tomasz Kowalczyk, Marek Zieliński, Wojciech Kask, Andrzej Kask, Mirosław Wódkiewicz, a także Jarosław Ptaszek, Andrzej Łazowy, Marek Sokołowski, Józef Iwańczyk, Wiktor Danelczyk.

Pojedyncze występy w meczach zespołu seniorów stały się udziałem utalentowanych juniorów: Andrzeja Gosika i Jacka Barańskigo.

W sezonie 1994/1995 oraz 1995/1996, zespół grający już w znacznie zmienionym składzie, plasował się na drugim miejscu w tabeli i uczestniczył w barażach dających możliwość gry w II lidze.

Po zakończeniu rywalizacji w sezonie 1994/1995, gdzie ze względu na małą ilość zgłoszonych drużyn, grano systemem turniejowym, baraże w dniach 10 – 12 marca 1995 roku rozgrywano w Mławie.

Przyniosły one zwycięstwo siatkarzom WKS „Huragan” Wołomin, którzy wyprzedzili MKS MDK Warszawa, MKS „Mławiankę”, MZKS „Tur” Turów oraz UKS „Zryw” Iława.

Bardziej interesujący był następny sezon, podczas którego wiele emocji miejscowym kibicom dostarczały mecze z „Centbetem” Olsztyn.

Jedno z tych spotkań mławscy siatkarze kończyli zwycięsko, dostarczając dużo wrażeń i zadowolenia swoim sympatykom.

Autorami tego sukcesu byli: Jacek Kuciński, Cezary Wtulich, Grzegorz Kuciński, Robert Obrębski, Michał Żuchowski, Dariusz Czaplejewski, Wojciech Połejko, Krzysztof Dymkowski.

W turnieju barażowym, który był rozgrywany w Bielsku Podlaskim, pokonali 3:0 MOSiR Ełk, 3:1 „Maraton” Warszawa, 3:1 „Tur” Bielsk Podlaski, przegrali 0:3 z „Centbetem” Olsztyn oraz 2:3 ze „Zwarem” Warszawa.

Wprawdzie trzecie miejsce w końcowej tabeli oznaczało, że kolejny już raz tak niewiele brakowało, aby świętować sukces.

Jednak brak odpowiedniego zaplecza, a w szczególności piętrzące się problemy finansowe w klubie, doprowadziły do tego, że był to ostatni w dotychczasowej historii „Mławianki” występ w mistrzowskich rozgrywkach.

Dla wielu zawodników nie musiało to oznaczać całkowitego rozstania z ulubioną i stanowiącą jedną z życiowych pasji dyscypliną. Grali więc w różnych turniejach organizowanych przez TKKF i inne organizacje.

W roku 2002 z inicjatywy Cezarego Wtulicha i Andrzeja Zejera działalność na rzecz promowania tej dyscypliny rozpoczął Uczniowski Klub Sportowy „Libero”.

Zespół seniorów w sezonie 2003/2004 i następnych uczestniczył w rozgrywkach na poziomie III ligi. W zespole grali m. in.: Szymon Zejer, Marcin Jasiński, Michał Świniarski, Cezary Wtulich, Łukasz Mróz, Robert Rybka, Łukasz Borowski, Kamil Nowicki, Tomasz Cudny, Maciej Prusinowski, Konrad Wtulich.

15 marca 2005 roku na bazie klubu „Libero” powołano Klub Sportowy „Zawkrze Mława”, gdzie jedną z trzech sekcji była siatkówka.

Pracami nowej organizacji kierowali: Sławomir Kowalewski – prezes, Cezary Wtulich – wiceprezes, Piotr Jankowski – sekretarz oraz Arkadiusz Dłubisz i Grzegorz Kuciński.
c.d.n.
Janusz Grochowski, skarbnik Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej.

Siatkarze Mławianki – III liga 1983 rok
Fot. Zbiory W.Kaska

Siatkarze Mławianki – III liga 1983 rok


Drużyna "Zawkrze Mława" z pucharem od Burmistrza Miasta za zwycięstwo w rozgrywkach III ligi w sezonie 2010/2011.
Fot. Zbiory prywatne M.Breńskiego

Drużyna

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB