Piątek, 1 lipca 2022. Imieniny Bogusza, Haliny, Mariana

Ta lekcja historii powinna być odrobiona [zdjęcia]

2021-11-15 09:00:00 (ost. akt: 2021-11-15 11:22:38)

Autor zdjęcia: Materiały UMM/Krzysztof Napierski

Podziel się:

Mławianie uczcili 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W czwartek 11 listopada modlili się na mszy św. w kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy w Mławie oraz wzięli udział w uroczystości w miejskim parku.

Mszę św. w intencji Ojczyzny koncelebrowali Dziekan Dekanatu Mławskiego Wschodniego ks. kan. Sławomir Krasiński i Dziekan Dekanatu Mławskiego Zachodniego ks. prał. dr Kazimierz Ziółkowski.

Wikariusz parafii pw. św. Stanisława BM w Mławie ks. Michał Fordubiński w swoim kazaniu mówił o trudnej drodze Polski do niepodległości oraz zastanawiał się, jak z daru wolnej Polski obywatele naszego kraju korzystają dzisiaj.

Wskazując, jak cenny jest to dar, odwoływał się m.in. do myśli beatyfikowanego niedawno ks. Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia.

Po mszy świętej mławianie przeszli pod eskortą służb mundurowych do parku miejskiego, gdzie rozpoczętą odegraniem hymnu państwowego uroczystość patriotyczną przy pomniku Józefa Piłsudskiego poprowadziła Dyrektor Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej Barbara Zaborowska.

O Polsce pod zaborami i jej krwawo tłumionych dążeniach do odzyskania niepodległości mówił Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski.

– Przyczyną upadku Polski, tej Polski wielkiej, od morza do morza, były konflikty wewnętrzne, ale również interesy różnych grup: magnatów, ludzi bogatych; ubóstwo miast i w konsekwencji szlachty; ale również interesy powiązane z wielkimi sąsiadami. Doprowadziło to do tego, że Polska była coraz słabsza. Z tych przyczyn warto wyciągać wnioski. Ta lekcja historii powinna być odrobiona przez nas Polaków, żeby to się nigdy nie powtórzyło. Patrzę z wielką przyjemnością, że uczestniczą w naszych spotkaniach tradycyjnie dzieci, młodzież, harcerze, dorośli i seniorzy. Moi drodzy, ważne, żebyśmy się za rok spotkali i żeby Polska była niepodległa, żeby Polska była wolna – zwracał się do zgromadzonych Sławomir Kowalewski.

O konfliktach wewnętrznych i zewnętrznych, jakimi obecnie żyje nasz kraj, mówił Starosta Mławski Jerzy Rakowski.

– Dziękuję nam wszystkim, że rzeczywiście w zgodzie, od wielu lat staramy się być razem tu właśnie przed tym pomnikiem i pracować na rzecz tej małej Ojczyzny, na tyle ile potrafimy, na tyle ile możemy; wsłuchując się we wzajemne wypowiedzi i być może mając inne zdanie, ale zmierzając razem w tym samym kierunku, dla dobra tej małej Ojczyzny i dla dobra tej wielkiej Ojczyzny, naszej Ojczyzny – optymistycznie zwieńczył swoje wystąpienie Jerzy Rakowski.

Następnie przybyłe na uroczystość delegacje złożyły wiązanki kwiatów przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego i przed Dębem Niepodległości. Zwieńczeniem mławskich obchodów święta 11 listopada był tradycyjny Bieg Niepodległości.
Krzysztof Napierski / KSMKomentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB