Sobota, 4 grudnia 2021. Imieniny Barbary, Hieronima, Krystiana

Superbohaterowie – wernisaż w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej [ZDJĘCIA]

2021-10-18 09:46:03 (ost. akt: 2021-10-19 08:05:33)

Autor zdjęcia: fot. materiały MZZ

Podziel się:

W piątek 15 października 2021 r. w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie odbyło się otwarcie wystawy poświęconej historii działalności straży pożarnej w naszym mieście.

W wernisażu udział wzięli między innymi: Anna Cicholska, posłanka na Sejm RP, Sławomir Kowalewski, Burmistrz Miasta Mława, Szymon Zejer, Zastępca Burmistrza Miasta Mława, Lech Prejs, Przewodniczący Rady Miasta Mława, Zbigniew Kąpiński, Powiatowy Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Mławie, Tomasz Maciejewski, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Mławie, Jerzy Kwiecień, wieloletni prezes OSP w Mławie, Mirosław Rutecki, były Komendant Powiatowy PSP w Mławie i były Komendant Wojewódzki PSP w Olsztynie, przedstawiciele Komendy Miejskiej PSP w Warszawie, druhowie z OSP, strażacy zawodowi, rodziny byłych i obecnych pożarników.

Gości przywitała Dyrektor Muzeum Barbara Zaborowska. Jak wyjaśniła, tytuł wystawy „Superbohaterowie” wziął się stąd, że dla zwykłych ludzi strażacy to ludzie niezwykli.

— Otaczacie nas opieką, służycie nam pomocą w każdym momencie naszego życia. Jesteście na pierwszym miejscu pod względem zaufania publicznego, bo możemy Wam ufać niezależnie od czasów, w jakich żyjemy, bo wiemy, że zawsze staniecie przy nas, zawsze przyniesiecie nam pomoc. Chciałabym podziękować, że jesteście — mówiła.

Następnie goście przeszli do sali wystaw czasowych, by obejrzeć zebrane obiekty. Został tu wyeksponowany zabytkowy i współczesny sprzęt pożarniczy, m.in. zabytkowa ręczna pompa, stara prądownica-sikawka, hydronetka, maski gazowe i drabiny.

Wyjątkowo cenną pamiątką jest srebrna papierośnica z 1930 r. podarowana Zygmuntowi Wiśniewskiemu z okazji imienin z dedykacją: "Swemu Naczelnikowi w dniu Imienin Sztab O.S.P."

Na uwagę zasługują odznaczenia i dokumenty, na przykład Księga Protokołów Zarządu i Zebrań Walnych Ochotniczej Straży Pożarnej w Mławie, czy świadectwo Zygmunta Wiśniewskiego z 1936 r. ukończenia Kursu wyszkolenia szefów służby przeciwpożarowej O.P.L.

Na wystawie można obejrzeć także umundurowanie pożarników.

Na ścianie naprzeciw wejścia stworzony został kolaż z archiwalnych i zabytkowych fotografii, na których uwieczniono naczelników, prezesów i członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Mławie oraz zawodowych strażaków, pełniących służbę z naszym mieście.

Wśród ciekawostek zaprezentowane zostały m.in. mapki dojazdowe, jakie niegdyś rysowali strażacy, aby dotrzeć na miejsce zdarzenia, rachunek za prąd z 1945 r., wystawiony dla OSP oraz podanie o przydzielenie jeszcze jednego pomieszczenia w budynku przy ul. 3 Maja 5 (obecnie mieści się tu Muzeum).

Wernisaż był częścią miejskich obchodów jubileuszu 140 lat istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Mławie.
Materiały MZZ


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB