Czwartek, 9 grudnia 2021. Imieniny Anety, Leokadii, Wiesława

Odsłonięcie tablicy ppor. mar. Jerzego Krępskiego w Wieczfni

2021-10-21 18:00:00 (ost. akt: 2021-10-21 18:20:27)

Autor zdjęcia: Materiały autora tekstu

Podziel się:

Przy dworze w Susku Starym koło Ostrołęki odbyła się uroczystość nawiązująca do 101-lecia bitwy warszawskiej i ubiegłorocznej uroczystości pod pomnikiem poległych z lat 1918-20 w Wieczfni, gdzie na tablicy jest także nazwisko ppor. mar. Jerzego Krępskiego.


Uroczystość nawiązywała również do nagrania programu pt. „Było ...nie minęło” z TV Lublin dotyczącego historii ppor. Krępskiego. Nagranie powstało 17 października 2020 r. w Wieczfni i przy dworze w Susku Starym oraz na cmentarzu w Rzekuniu.

Dzień wcześniej — 14 września — przyjechałem do Ostrołęki i Suska Starego i po spotkaniu z p. Januszem Pińkowskim, gospodarzem dworu, hotelu i organizatorem uroczystości, spacerowaliśmy po parku dworskim, który stał się tzw. „Ogrodem pamięci” i oglądaliśmy wspólnie tablice pamiątkowe.

Wieczór stał się okazją do długich, wieczornych wspomnień o dawnych dziejach m.in. rodu Krępskich z Wieczfni.

Następnego dnia, po śniadaniu i spotkaniu z zastępcą dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni p. Aleksandrem Goskiem i jego pracownikiem, wraz z gospodarzem udaliśmy się na oglądanie parku, dworu oraz przygotowanych już tablic.

Tego dnia — 15 września obyło się w Susku Starym uroczyste odsłonięcie kilku tablic pamiątkowych, w tym poświęconej ppor. mar. J. Krępskiemu z I Batalionu Pułku Morskiego, ziemianinowi pochodzącemu z Wieczfni Kościelnej, który 5 sierpnia 1920 r. poległ podczas bitwy w walkach o Ostrołękę, pod majątkiem Susk Stary. Tu też udzielono mu pierwszej pomocy sanitarnej i odniesiono do szpitala polowego w tymże dworze.

Ks. kapelan Wł. Miegoń wraz z lekarzem batalionowym, kiedy przybyli na miejsce, stwierdzili już jedynie zgon ppor. Krępskiego.

W międzyczasie na uroczystość zaczęli przyjeżdżać pierwsi goście, m.in. p. Hanna Potapowicz wraz z mężem, jedni z głównych organizatorów z Ligi Morskiej i Rzecznej (LMiRz).

Czym bliżej godz. 14,00 — początku uroczystości, przyjeżdżali kolejni goście. Jak podaje p. J. Pińkowski, właściciel „Zielonego Zakątka”, obecnych było około 80 osób.

Uroczystość była możliwa dzięki inicjatywie właściciela dworu i zajazdu hotelowego, który ufundował aż kilka tablic i użyczył historycznego miejsca.

W organizacji spotkania brali udział m.in. pp. H i A. Potapowicze z LMiRz, wójt gminy Rzekuń, Starostwo i inne urzędy, a także pobliski garnizon wojskowy z Komorowa k. Ostrowi Mazowieckiej.

Wśród obecnych byli m.in.: Burmistrz Miasta Ostrów Maz. Jerzy Bauer, ks. gen. bryg. Sławomir Żarski, Starosta Ostrołęcki St. Kubeł wraz z wicestarostą, Prezydent Miasta Ostrołęka Łukarz Kulik, dr Jerzy Dziewirski, autor monografii Rzekunia, dr Jerzy Kijowski, zastępca dowódcy (z-ca d-cy) 22. Ośrodka Kartograficznego z garnizonu Ostrów-Komorowo ppłk Robert Grodziński, d-ca dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego Marynarki Wojennej (MW) kmdr. (płk) Marek Czarnecki, z-ca szefa sztabu Centrum Operacji Morskich kmdr. Piotr Smela, ks. kmdr. Z. Recko z parafii Wojska Marynarki Wojennej, ze Stowarzyszenia I Szwadronu 5 Pułku Ułanów Zasławskich, z Rady Gmin, sołtysi i wielu innych.

Najpierw odbyła się uroczysta akademia z chórem młodzieżowym i dekoracja oznaczeniami z LMiRz. Następnie wygłoszone zostały referaty historyczne: dr J.Kijowskiego, wicedyrektora Muzeum WM A. Goska oraz referat o ppor. J.Krępskim na tle historii I Batalionu Morskiego.

Po wygłoszeniu ostatniego referatu zebrani udali się pod kamienne tablice, z myślą o ich odsłonięciu. Tablice były poświęcone: św. Janowi Pawłowi II, błogosławionemu (bł.) kardynałowi St. Wyszyńskiemu, rtm. W. Pileckiemu, bł. ks. kmdr. Wł. Miegoniowi — pierwszemu kapelanowi MW w okresie II RP, ppor. J.Krępskiemu oraz 5 Pułkowi Ułanów Zasławskich.

Po odsłonięciu wszystkich tablic zebrani udali się na obiad do zajadu gospodarza uroczystości. Po obiedzie część osób zaczęła stopniowo wyjeżdżać z „Zielonego Zakątka”, a część została, aby prowadzić rozmowy w mniejszych grupach przy nalewkach, którymi częstował nasz gospodarz.

Wieczorem grupa z LMiRz z Wrocławia wraz z ks. Janem Kleszczem – kapelanem Żeglugi Śródlądowej, pp. Potapowicz oraz p. J.Pińkowskim udali się na cmentarz w Rzekuniu, aby oddać hołd i złożyć wiązankę kwiatów i zapalić znicze na pomniku 53 marynarzy z I Batalionu Pułku Morskiego poległych podczas bitwy na ziemi rzekuńskiej.

Następnie, po powrocie, wciąż trwały wieczorne rozmowy. Następnego dnia wraz z ks. J.Kleszczem i jego kierowcą udaliśmy się w drogę powrotną do Warszawy.
Piotr Rafalski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB