Piątek, 19 lipca 2024. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

Bon turystyczny ważny do końca marca

2021-10-05 09:27:59 (ost. akt: 2021-10-05 09:38:53)

Autor zdjęcia: Pixabay

Podziel się:

W województwie mazowieckim na aktywację czeka jeszcze 209 tys. bonów turystycznych. Szansa na wykorzystanie pieniędzy minie 31 marca 2022 r.

Polski bon turystyczny cieszy się ogromną popularnością. W całej Polsce zrealizowano w ten sposób płatności na przeszło 1,8 mld zł, z czego 264 mln zł wydali mieszkańcy województwa mazowieckiego.

Wśród nas wciąż są jednak osoby, które jeszcze nie wykorzystały swoich pieniędzy. W naszym regionie ZUS odnotował 209 tys. nieaktywnych bonów turystycznych.

Bon jest ważny do 31 marca 2022 roku i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Płatności bonami turystycznymi przyjmuje obecnie ponad 28 tys. przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego, świadczących usługi hotelarskie lub oferujących imprezy turystyczne w Polsce.

Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu „Rodzina 500 plus”.

Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i z tego powodu 500 plus im nie przysługuje. Na każde dziecko przypada jeden bon w wysokości 500 zł.

W przypadku dziecka z niepełnosprawnością potwierdzoną odpowiednim orzeczeniem rodzice mogą liczyć na dodatkowy bon, również w wysokości 500 zł.

— Program Polski Bon Turystyczny nadal cieszy się dużym zainteresowaniem. Ponad 3,1 mln Polaków aktywowało już bony turystyczne na kwotę przeszło 2,7 mld zł. Od początku funkcjonowania programu ZUS przekazał podmiotom turystycznym środki z tytułu płatności bonem na łączną kwotę ponad 1,8 mld zł” – mówi profesor Gertruda Uścińska.

Za pomocą realizowanego od sierpnia 2020 r. bonu można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce.

Można nim płacić również za wycieczki jednodniowe, które nie obejmują noclegu, a także za pobyt dziecka na „zielonej szkole”, kolonii, wycieczce czy obozie – harcerskim, sportowym, rekreacyjnym.

Realizacja tego świadczenia odbywa się z wykorzystaniem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Rodzic lub opiekun dziecka do 18. roku życia może aktywować bon.

Wystarczy, że po wejściu na PUE uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon.

Po aktywacji uprawniony otrzymuje specjalny kod, który należy podać podmiotowi turystycznemu podczas dokonywania płatności bonem.

Każda płatność jest potwierdzana jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym w SMS. ZUS ma ustawowy dostęp do bazy danych osób uprawnionych do świadczenia „Rodzina 500+”.

Ważne, aby o bon turystyczny starała się ta sama osoba, która wnioskowała o tamto świadczenie. Wówczas wygenerowanie bonu na PUE odbędzie się automatycznie i natychmiastowo.

W razie ewentualnych problemów z weryfikacją uprawnień do bonu przez system – organem wydającym decyzje o przyznaniu lub odmowie prawa do bonu jest Polska Organizacja Turystyczna.
Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB