Poniedziałek, 18 października 2021. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Wystawa plenerowa „Victor Young” w Mławie

2021-10-02 10:13:49 (ost. akt: 2021-10-02 10:21:17)
Wystawę otwarto 25 września 2021

Wystawę otwarto 25 września 2021

Autor zdjęcia: fot. materiały MZZ

Podziel się:

W ramach Victor Young Jazz Festival Mława ’21 Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej przygotowało ekspozycję przybliżającą sylwetkę kompozytora. Wernisaż odbył się w sobotę 25 września 2021 r.

W oficjalnym otwarciu wystawy uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciele Urzędu Miasta Mława – Magdalena Grzywacz – naczelnik wydziału komunikacji społecznej i medialnej, jedna z inicjatorek festiwalu, goście, którzy przyjechali specjalnie na to wydarzenie i mieszkańcy.

O związkach Younga z Mławą, festiwalu i planach popularyzowania jego dorobku mówili dziennikarz radiowy Andrzej Winiszewski oraz Ewa Banaś z Fundacji For Art. Ideę wystawy i jej ukryte znaczenia przedstawiła Katarzyna Skorupa-Malińska, kustosz MZZ.

Na ekspozycję składa się sześć tablic, na których z jednej strony znalazły się zdjęcia i dokumenty dotyczące muzyka, a z drugiej grafiki. Te ostatnie nawiązują do muzycznej i prywatnej drogi Younga.

Urodził się 8 sierpnia 1899 r. w Chicago jako Abi Young w rodzinie pochodzących z Mławy polskich Żydów.

Po śmierci matki w 1908 r. przyjechał wraz z siostrą Helen do Polski, by tu kształcić się w Konserwatorium Muzycznym w Warszawie. Jako Wiktor Jung zadebiutował w Filharmonii Warszawskiej.

W 1920 r. wyjechał do Paryża, a stamtąd – już na zawsze – do Stanów Zjednoczonych.

Przez 20 lat w hollywoodzkiej Fabryce Snów napisał muzykę do ponad 300 filmów. 22 razy był nominowany do Nagrody Akademii Filmowej - Oscara.

Dwukrotnie - w 1940 i 1941 r. - otrzymał cztery nominacje. Statuetkę dostał dopiero pośmiertnie za muzykę do filmu „W 80 dni dookoła świata” (1956 r.) w reżyserii Michaela Andersona.

Niektóre jego melodie zyskały status przebojów, a nieśmiertelność zapewnili im jazzmani.

Jest autorem lub współautorem takich melodii jak „I Don't Stand A Ghost Of A Chance With You”, „Beautiful Love”, „My Foolish Heart”, „When I Fall In Love”, „Sweet Sue, Just You” i „Love Letters”.

Najsłynniejszą kompozycją Younga w jazzowym świecie jest „Stella By Starlight”, którą między innymi rozsławił Miles Davis.

Victor Young zmarł na atak serca w 1956 r. w Palm Springs.

Wystawę można oglądać w parku miejskim do końca listopada.Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB