Wtorek, 25 stycznia 2022. Imieniny Miłosza, Pawła, Tatiany

Zawkrzeńskie Smaki – EDD w Muzeum

2021-09-17 10:27:49 (ost. akt: 2021-09-17 10:29:54)

Autor zdjęcia: fot. materiały MZZ

Podziel się:

Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie po raz trzeci bierze udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa, 29. edycji organizowanej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. W ramach obchodów przygotowało prezentację „Zawkrzeńskie Smaki”, która odbędzie się 18 września 2021 r. (sobota) w godz. 11:00 – 14:00 przed budynkiem instytucji.

Muzeum wraz z Grupą Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej Mława zaprezentuje mieszkańcom miasta tradycyjne potrawy Ziemi Zawkrzeńskiej. Pokaz przybliży sposób przygotowywania posiłków, jak i efekt końcowy.

Organizatorzy pokażą, jak dawniej kisiło się kapustę, przygotowywało domowe kluski, prażuchę, czerninę bądź śledzie.

Będzie można też wysłuchać historii powstawania potraw oraz zobaczyć dawne urządzenia kuchenne i elementy kuchennej zastawy.

Tematem przewodnim tegorocznych EDD są „Smaki Dziedzictwa”. Hasło to podkreśla znaczenie kulturowego bogactwa tradycji kulinarnych, które odgrywały niebagatelną rolę w pielęgnowaniu obyczajów Polaków i tworzeniu wspólnoty rodzin i przyjaciół biesiadujących przy jednym stole.

„Smaki Dziedzictwa” zachęcają do poznawania szeroko rozumianego dziedzictwa kulinarnego: tradycyjnych produktów regionalnych, przepisów, które przed laty królowały na polskich stołach oraz zabytków przetwórstwa spożywczego.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB