Czwartek, 19 maja 2022. Imieniny Celestyny, Iwony, Piotra

Inwestował w kryptowalutę i akcje firm, nie wiedział, że przelewa pieniądze oszustom

2021-09-15 11:49:03 (ost. akt: 2021-09-15 11:51:57)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Podziel się:

Metody działania oszustów na tzw. „zdalny pulpit” oraz wykorzystujących zainteresowanie rynkiem kryptowaluty, nie są niczym nowym. Niestety, jak się okazuje, metoda nadal działa. Tym razem swoje oszczędności stracił 42-letni mieszkaniec pow. mławskiego. Mężczyzna zainwestował ponad 60 tysięcy złotych.

Wczoraj zdecydował się powiadomić Policję. Jak wynika z ustaleń, do mieszkańca powiatu mławskiego zadzwonił mężczyzna, podając się za przedstawiciela znanej firmy brokerskiej.

Przedstawił ofertę inwestorską na rynku kryptowaluty oraz akcji firm.

Za jego namową, 42-latek zainstalował na swoim komputerze oprogramowanie do obsługi zdalnego pulpitu. Następnie, przez kolejne tygodnie dokonywał przelewów rożnych kwot pieniędzy.

Na utworzonym koncie inwestorskim, obserwował zgromadzone i pomnożone pieniądze. Przy próbie wypłaty pieniędzy, okazało się, że jest to niemożliwe a jego konto zostało usunięte.

Oszukany mężczyzna stracił ponad 60 tysięcy złotych. Postępowanie prowadzą policjanci z referatu do spraw przestępstw gospodarczych mławskiej komendy Policji.

Policja ostrzega!

Oszuści chętnie wykorzystują metodę „na zdalny pulpit”, instalowany na komputerze lub w telefonie komórkowym. Kradzież pieniędzy odbywa się dosłownie na oczach pokrzywdzonego.

Internetowi przestępcy posługują się różnymi wariantami, chodzi jednak o to, by skłonić ofiarę do zainstalowania programu zdalnej obsługi komputera a potem realizacji kolejnych przelewów.

Najczęściej wykorzystywanym przez oszustów wariantem, jest namawianie ofiary do skorzystania z usługi, umożliwiającej szybkie pomnożenie gotówki.

Pokrzywdzeni tego rodzaju przestępstwem, to często wcale nie seniorzy, a osoby w wieku około 30-40 lat, które teoretycznie powinny być dość dobrze zorientowane w kwestii płatności internetowych i niebezpiecznych oprogramowań.
Pomimo tego oszustom udaje się ich okradać.

Co robić ?

— przede wszystkim kieruj się zdrowym rozsądkiem. Obietnica superatrakcyjnej inwestycji, to najczęściej metoda działania oszustów;
— pamiętaj, tylko posiadacz konta może się do niego logować i wykonywać transakcje. NIGDY NIKOMU nie udostępniaj swojego konta bankowego i danych logowania;
— jeśli „konsultant” proponuje Ci zainstalowanie oprogramowania do obsługi zdalnego pulpitu, możesz być pewien, że to oszustwo;
— jeśli osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania Twoich danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania rozłącz się i zadzwoń do biura obsługi klienta Twojego banku.
Informacja KPP Mława


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB