Poniedziałek, 18 października 2021. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Instalacja „Wojna i pamięć” w mławskim parku

2021-09-05 14:40:45 (ost. akt: 2021-09-05 18:24:58)

Autor zdjęcia: fot. materiały MZZ

Podziel się:

W zabytkowym parku miejskim w Mławie jest już dostępna dla zwiedzających wzruszająca ekspozycja „Wojna i pamięć” przygotowana przez Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej z okazji 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej i Bitwy pod Mławą.

W wernisażu, który odbył się 1 września wzięli udział m.in. przedstawiciele władz miasta, 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ciechanowie, 2. Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu i 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w Ciechanowie.

O genezie wystawy, na której widzimy przede wszystkim zdjęcia żołnierzy z okresu II wojny światowej i ich bliskich, ale także lustra, w których zwiedzający sami mogą się odnaleźć i poczuć cząstką historii swojego miasta, mówiła Dyrektor Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej Barbara Zaborowska.

Przybliżyła obecnym na wernisażu kilka wzruszających historii związanych z ludźmi uwiecznionymi na zdjęciach, które do zbiorów muzealnych trafiały często z ekshumacji.

Wśród nich znajdują się dwa oddzielne zdjęcia męża i żony planujących zrobić sobie wspólną, małżeńską fotografię po powrocie tego pierwszego z wojny.
Niestety – mężczyzna nie przeżył i nie doczekał tego momentu.

Pracownicy muzeum upamiętnili ich, łącząc oba zdjęcia w jedno i wystawiając je w gablocie placówki przy ul. 3 Maja.

– Gdy mówimy o historii, mówimy oczywiście o armii, o pułkach, ale nie zapominajmy, że te pułki i dywizje tworzą ludzie, tworzą mężczyźni i kobiety, którzy mają rodziny, którzy pozostawili wówczas w domu swoją matkę, swoją żonę, swoje dzieci, swoją dziewczynę. I my wiemy, że bardzo za tymi najbliższymi tęsknili, bo mamy w zbiorach muzeum listy, jakie pisano do żołnierzy w lipcu i sierpniu. Jeden z takich listów można przeczytać na szklanej tafli. Jest to jeden z najbardziej wzruszających listów, jakie mamy w swoich zbiorach – mówiła Barbara Zaborowska.

Głos zabrał następnie Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski. W poruszającym wystąpieniu przywoływał pamięć żołnierzy września ’39, którzy sięgali po broń co prawda z przerażeniem, ale robili to, bo przecież chodziło o obronę ojczyzny.

– Ojczyzna dla każdego z nas rozpoczyna się w domu rodzinnym, tam, gdzie się urodziliśmy; od tego skrawka podłogi, na którym przebywaliśmy, wychowywaliśmy się, wzrastaliśmy wśród naszych najbliższych. Każdy ma tam swoją ojczyznę: Polskę. A razem czując to swoje miejsce i będąc razem, czujemy, że Mława jest nasza, że Mława jest polska, że Mazowsze jest nasze i że jest polskie. Że Polska jest nasza – zwracał się do przybyłych na wernisaż. Życzył wszystkim, aby już nigdy nie byli wystawieni na taką próbę, jak nasi przodkowie w 1939 roku. Podziękował dyrektor i pracownikom muzeum za pomysł i realizację wzruszającej wystawy.

– To się działo w Mławie. To dotykało mieszkańców Mławy i powiatu mławskiego. To dotykało Polaków. A dlaczego? Dlatego, że my jako Polacy, jako ten naród, wtedy mieliśmy odwagę powiedzieć Hitlerowi: „Nie!”.

Powiedzieć, że będę bronił dostępu do mojej ojczyzny, do mojej rodziny, do mojego skrawka podłogi, do mojego domu – mówił burmistrz.

Instalację można oglądać w parku miejskim do końca października.
KN / KSM

Wystawa „Wojna i pamięć”:
Na pięciu słupach znajduje się wielkoformatowy wydruk – kolaż fotografii zrujnowanej Mławy oraz postaci: szeregowego Józefa Janowskiego, który zginął w obronie naszego miasta, jego żony i bezimiennego chłopca. Na słupach widnieją także imiona i nazwiska żołnierzy poległych w bitwie pod Mławą, ekshumowanych w 1940 r. oraz tekst listu odnalezionego przy jednym z żołnierzy – strzelcu od jego matki.

Barbara Zaborowska, Dyrektor Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej:
"Spróbujmy zapamiętać kilka nazwisk, które są tutaj umieszczone. Gdy będziemy pamiętali o naszych obrońcach, gdy zagoszczą w naszych myślach, w naszych sercach, to będą żyli. Pamięć będzie trwała. (…) Oddajmy im chociaż tyle czci, chociaż tyle hołdu, że zapamiętamy te nazwiska, że pozostaną w naszej pamięci, w naszej tożsamości. Bo ta historia, która jest już odległa, jest fragmentem naszego dziedzictwa, nie tylko dziedzictwa małej ojczyzny, ale dziedzictwa naszego kraju.".


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB