Piątek, 29 września 2023. Imieniny Michaliny, Michała, Rafała

Dzisiaj rocznica wybuchu II wojny światowej i Bitwy pod Mławą

2021-09-01 09:50:06 (ost. akt: 2021-09-01 09:55:58)
Niemcy na przejściu granicznym w Gdyni Orłowie, dnia 1 IX 1939 r.

Niemcy na przejściu granicznym w Gdyni Orłowie, dnia 1 IX 1939 r.

Autor zdjęcia: Hans Sönnke, Public domain, via Wikimedia Commons

Podziel się:

1 września, rocznica wybuchu II wojny światowej i Bitwy pod Mławą. Od lat dla Mławy to wyjątkowy dzień – oddajemy hołd bohaterom poległym w obronie ojczyzny oraz naszemu miastu, które w pierwszych dniach września 1939 roku zostało zniszczone w blisko siedemdziesięciu procentach.

W 82. rocznice tych wydarzeń dokładnie o godzinie 12:00 w Mławie zawyją syreny, a harcerze Hufca ZHP Mława wraz z funkcjonariuszami Straży Miejskiej rozpoczną roznoszenie zniczy, które staną w miejscach pamięci związanych z II wojną światową.

O 15:30 w parku odbędzie się wernisaż wystawy plenerowej przygotowanej przez Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej „Wojna i Pamięć” , a o 17:00 – główne obchody rocznicowe w Mauzoleum Żołnierzy Września w Uniszkach Zawadzkich.

Natomiast o 19:00 organizatorzy zapraszają na pokaz filmu „Szacunek” – powstałego w kooperacji Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej i Miejskiego Domu Kultury w Mławie – na elewacji pałacu Ślubów (park miejski).

- 82 lata temu ludzie byli przerażeni. Nie wiedzieli co ich czeka, żyli w niepewności. Spadały bomby, płonęły wsie i miasta, Śmierć zbierała żniwo. Poprzedni rok – 2020 – pokazał, że we współczesnym świecie również nie ma nic pewnego, stałego. Dziś mierzymy się z innymi problemami, toczymy wojnę z epidemią, zabiegamy o powrót do normalnego funkcjonowania szkół, zakładów pracy, instytucji kultury i sportu. W trudnych chwilach szczególnie pamiętajmy o sobie wzajemnie, okazujmy szacunek i zrozumienie. Bądźmy razem w momentach próby – apeluje burmistrz Sławomir Kowalewski.Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB