Wtorek, 18 stycznia 2022. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

UWAGA! OSZUŚCI PRÓBUJĄ OKRAŚĆ SENIORÓW W MŁAWIE

2021-08-14 11:58:58 (ost. akt: 2021-08-14 12:01:32)

Autor zdjęcia: Gazeta Ostródzka/MT

Podziel się:

Po dwóch ostatnich przypadkach oszustw metodą „na policjanta”, w których mławscy seniorzy stracili oszczędności, przestępcy nie poprzestają w wysiłkach, by okraść kolejne osoby. 12 sierpnia na terenie Mławy doszło do kilku takich prób. Seniorzy nie dali się jednak oszukać i powiadomili prawdziwych policjantów.

Oszust zadzwonił do 73-letniej mieszkanki Mławy na jej telefon stacjonarny.

Kobieta usłyszała w słuchawce głos mężczyzny, podającego się za kuriera, który ma dla niej przesyłkę poleconą. Po rozłączeniu się, seniorka odebrała kolejny telefon.

Tym razem rozmówca przedstawił się jako policjant i ostrzegł kobietę przed przestępcami okradającymi metodą na kuriera. Polecił, by została w domu i nikogo nie wpuszczała do domu, poza policjantami.

Seniorka zorientowała się, że dzwoni do niej oszust i zadzwoniła na numer alarmowy, informując o zdarzeniu prawdziwych policjantów.

Podobny telefon odebrała 69-letnia mławianka, rozmówca podawał się za kuriera, a następnie za policjanta. Starsza kobieta o całym zdarzeniu powiadomiła prawdziwych policjantów.

Przestępcy, działający metodą „na policjanta”, posługują się wieloma modyfikacjami swoich relacji, opowiadając najczęściej o wypadku, aresztowaniu członka rodziny, hakerach planujących przejąć konto w banku lub – jak w tym przypadku – kurierze, który chce okraść seniora.

Cel działania jest zawsze ten sam. Sprawić by senior przekazał pieniądze oszustom.

Sprawcy oszustw w ciągu jednego dnia wykonują wiele takich połączeń, korzystając z numerów telefonów stacjonarnych. W ten sposób poszukują seniora, którego uda się przekonać do przekazania pieniędzy.

Jeśli odbierzemy podejrzany telefon od osoby podającej się za policjanta, należy rozłączyć się i najlepiej z innego numeru telefonu, zadzwonić na numer alarmowy 112, informując o zdarzeniu prawdziwych policjantów.

Pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

- NIGDY NIE PRZEKAZUJ OBCEJ OSOBIE PIENIĘDZY;

- NIE WPUSZCZAJ DO MIESZKANIA NIKOGO OBCEGO;

- NIE PRZEKAZUJ PRZEZ TELEFON SWOICH DANYCH OSOBOWYCH;

- NIE UDOSTĘPNIAJ NIKOMU DANYCH KONTA BANKOWEGO.
Asp.szt. Anna Pawłowska
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB