Niedziela, 19 września 2021. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda

Budowa domu w Mławie coraz droższa, ale chętnych nie brakuje

2021-07-14 20:57:35 (ost. akt: 2021-07-14 21:00:46) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Planujesz budowę domu w Mławie? Istnieje poważny argument przemawiający za tym, żeby nie zwlekać z podjęciem dalszych kroków. Jednym z czynników mających wpływ na sytuację mieszkaniową w Polsce są ceny materiałów budowlanych oraz fachowych usług. Jak ma się to do kredytów hipotecznych i o czym należy wiedzieć, planując i realizując budowę domu?

Zainteresowanie mieszkaniem lub domem
Mieszkańcy Mławy, podobnie jak Polacy w całym kraju, wkraczają w drugą połowę 2021 roku z optymizmem. Można wyciągnąć taki wniosek na podstawie ożywionego ruchu na rynku mieszkaniowym. Mimo odczuwalnych skutków ograniczeń gospodarczych w 2020 roku wiele osób właśnie teraz decyduje się na poważne decyzje inwestycyjne: budowę domu czy kupno mieszkania.

Sytuacja mieszkaniowa w Polsce od dekad stanowi przedmiot wielu dyskusji i kontrowersji. Mimo wielu niedawnych i aktualnych inwestycji budowlanych wciąż można mówić o braku dostatecznie dużej liczby mieszkań. Polacy chcą się usamodzielniać, mieć większą przestrzeń życiową i zaspokoić podstawowe potrzeby bytowe choćby w podobnym stopniu do rówieśników na Zachodzie, ale nie mają obecnie jeszcze takiej możliwości.
Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest fakt, że koszty inwestycji rosną dosłownie z dnia na dzień. Mowa o wydatkach na zakup materiałów budowlanych oraz opłacenie specjalistycznych usług. Oto najważniejsze przyczyny tego zjawiska:
• wzrost cen m.in. energii,
• wzrost płacy minimalnej,
• zmiany podatkowe.

W stosunku rok do roku (a konkretnie maj 2020 do maja 2021) ceny wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent. Przykładem mogą być płyty OSB (droższe o ponad 35%). Kilkuprocentowy wzrost kosztów jest standardem niezależnie od tego, czy analizujesz ceny suchej zabudowy, izolacji termicznej, farb, rynien, czy narzędzi. Dlatego tym bardziej warto mieć finanse pod kontrolą, w czym pomagają nowoczesne konta osobiste z rozbudowanymi możliwościami monitorowania i analizy wydatków. Najlepszy rachunek znajdziesz w rankingu na stronie https://finanse.rankomat.pl/konta/osobiste/.
W 2021 roku wzrosły też koszty usług fachowców – dotyczy to zarówno działających w pojedynkę specjalistów, jak i firm, które zajmują się kompleksowymi budowami i wykończeniówką. Mówiąc krótko, budowa domu w Mławie w 2021 roku jest znacznie droższa niż rok wcześniej, a nie zanosi się, żeby miała nagle stanieć.

Wzrost cen a popyt na kredyty hipoteczne
Czy wzrost cen odstrasza nas od budowy domu i kupna mieszkania? Wręcz przeciwnie – według danych Biura Informacji Kredytowej popyt na kredyty hipoteczne jest niemal rekordowy. Tylko w kwietniu 2021 roku o kredyt mieszkaniowy starało się ponad 50 tys. osób. To bardzo dużo, szczególnie jeśli zestawimy dane z bieżącego roku z danymi z roku poprzedniego.

Co można zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na budowę domu? Oszczędzanie jest ważne, bo do kredytu potrzebnych będzie 10% lub 20% wkładu własnego, ale to jedynie początek Twojej drogi do realizacji marzenia. Zacznij od gruntownej analizy swoich potrzeb, możliwości i oczekiwań. Sprawdź, które banki oferują kredyty hipoteczne oraz jakie są inne produkty finansowe, przydatne przy okazji budowy domu. Być może w Twoim przypadku lepszym rozwiązaniem będzie pożyczka hipoteczna? Skoro ceny idą w górę, nie trać czasu, tylko jak najszybciej poszerz swoją wiedzę o finansowaniu budowy oraz wykańczania domu. Dzięki zdobytym informacjom i przeczytanym poradom być może uda Ci się obniżyć koszty inwestycji o kilka procent, a to wbrew pozorom bardzo dużo, gdy przeliczy się te wartości na złotówki.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB